fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Криве Србе да сакрију Фрању

Реакције на подношење кривичних пријава због бомбардовања Банских двора у Загребу пре 26 година. Генерал Бајић: Напад није наредио нико из Београда, ја сам донео одлуку

Генерал Љубомир Бајић / Фото Д. Миловановић
Генерал Љубомир Бајић / Фото Д. Миловановић

Кривична пријава против мојих колега и мене у ствари је покушај званичног Загреба да скрене пажњу са неугодне хашке пресуде, према којој су Фрањо Туђман и Хрватска војска у БиХ починили агресију, каже за „Новости“ генерал авијације у пензији Љубомир Бајић.

 Против њега и још петорице официра ЈНА хрватска полиција недавно је поднела кривичне пријаве због бомбардовања Банских двора у Загребу пре 26 година. На питање да ли је уплашен због најављеног захтева Загреба за изручење, Бајић одговара „да се усташа никада није плашио“, и додаје:

– Супруга ми је умрла у јануару, а ја сам себе одавно прежалио. Мада, убеђен сам да ме моја држава неће испоручити. Уосталом, 2013. у Италији сам осуђен на 23 године због рушења хеликоптера ЕУ у којем су били Италијани, али Рим ме није тражио. Није, јер знају да је те 1992. њихова хеликоптерска посада у СФРЈ ушла без дозволе, и да су помагали Туђману у шверцу оружја хеликоптерима хрватског МУП.

Бајић демантује да је напад на Банске дворе био добро испланирана акција из Београда. Објашњава:

– Једноставно, на аеродрому у Бихаћу на ТВ сам гледао најаву сусрета Туђмана и Месића у Банским дворима и донео одлуку да дејствујем. Пошто су муслимани из Бихаћа осматрали и јављали свако узлетање авиона, наредио сам да крену Г-4 са Удбине. Над Загреб су дошли са севера одакле им се нико није надао, сишли су на 2.000 метара и дејствовали. Један пилот је гађао ракетама, други бомбама.

Министарство правде још није добило захтев од Хрватске поводом кривичних пријава које су поднете против пет српских држављана због ракетирања Банских двора, па не може ни да се изјасни о томе, рекла је министарка правде Нела Кубуровић.

– Међутим, морам да истакнем да је сарадња у поступању по замолницама у вези са ратним злочинима између Србије и Хрватске на најнижем могућем нивоу. Хрватска одбија да поступи по замолницама Србије, а нарочито после доношења закона о поништавању свих правних аката и споразума који су претходно закључени са Србијом, а који су се односили на пружање међународне правне помоћи – рекла је Нела Кубуровић.

Нела Кубуровић

Србија и Хрватска, иначе, имају закључена два споразума. Један је уговор о изручењу из 2009, а други споразум о међународној правној помоћи у кривичним стварима из 1998. Хрватска, међутим, ове споразуме поштује врло селективно. Две земље никада нису потписале споразум о изручењу оптужених за ратне злочине. Сарадња већ дуже каска, а број потерница против Срба из Хрватске, који је једно време био драстично смањен (са 1.300 на мање од 900), поново је почео да расте.

Председница Хрватске Колинда Грабар Китаровић изјавила је да „за правду никад није касно“.

Министар спољних послова Србије Ивица Дачић изјавио је да је тужба Хрватске против пет генерала ЈНА „чиста пропаганда“ и подсетио да је Хрватска у Хашком трибуналу означена као агресор.

Ивица Дачић

– То је унутрашње политички захтев и пропаганда, јер Хрватској не иде добро. Означена је као агресор. Она је означена у Трибуналу, Србија ниједном актом није означена – рекао је Дачић за ТВ Пинк, и додао да су се Хрвати „уплели у коло из кога би радо да изађу, али им тешко иде“.

ДЕСАНТ НА БРНИК

Љубомир Бајић 1991. је командовао Петим ваздухопловним корпусом (120 борбених авиона). У жижу јавности је доспео када је августа 1990, као пуковник, забранио летење хеликоптера МУП Хрватске, јер су на њих стављени грбови са шаховницом. Лично је, маја 1991, испланирао и извео десант на љубљански аеродром Брник са шест хеликоптера, одакле је потом одлететело 12 авиона „крагуј“ у власништву ТО Словеније. Јединице под његовом командом су у августу 1991. пресреле угандски авион пун оружја и у њему ухапсиле Антуна Кикаша, личног пријатеља Фрање Туђмана са 18 тона шверцованог оружја. Хрватска полиција и ЗНГ тада су покушали да спасу Кикаша из заробљеништва, али је један њихов камион са специјалцима уништен „прагом“ пред аеродромском оградом. Бајић је 1992. требало да постане командант РВ на предлог генерала Животе Панића, али није „прошао“.

Аутор: Д. ВУЈИЧИЋ

Извор: НОВОСТИ

Везане вијести:

Генерал Бајић: Борили смо се против оружане побуне у Хрватској

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: