У спомен-подручју Доња Градина у Републици Српској одржана је комеморација поводом обиљежавања Дана сјећања на жртве усташког злочина-геноцида у концентрационом логору Јасеновац и његовом највећем стратишту Доњој Градини.
Комеморативном скупу у спомен-подручју Доња Градина, који со организовале владе Српске и Србије, присуствовали су предсједник, Милорад Додик и премијер Србије, Александар Вучић, као и бројне делегације.
Предсједник Републике Српске Милорад Додик положио је данас вијенац на гробном пољу „Тополе“ у Спомен-подручју Доња Градина невино страдалим жртвама усташког злочина-геноцида у концентрационом логору Јасеновац и његовом највећем стратишту Доњој Градини.
Вијенце су положиле и делегације јасеновачких логораша Србије и логораша Другог свјетског рата из Републике Српске.
Вијенце су положили и предсједник Народне скупштине Републике Српске Недељко Чубриловић, делегације влада Републике Српске и Србије, те предсједавајући Предсједништва БиХ Младен Иванић.
На гробном пољу „Тополе“ вијенце су положиле и, Парламентарне скупштине БиХ, Вијећа народа Републике Српске, представници амбасада Израела, Русије, САД, Словеније, Италије, Велике Британије, Њемачке, те представници Мисије ОЕБС у БиХ, ОХР-а, Јеврејске заједнице у БиХ, Свјетског јеврејског конгреса, као и делегације Рома из Српске и Србије.
Вијенце су положиле и делегације општине Козарска Дубица, израелског града Модина и града Бањалука, СУБНОР-а, Савеза удружења ратних војних инвалида, Савеза удружења цивилних жртава рата, Удружења жена жртава рата, Удружења „Ветерани“, Борачке организације Републике Српске и Савеза логораша Републике Српске.
Вијенце су положиле и делегације Оружаних снага БиХ, Трећег пјешадијског /Република Српска/ пука Оружаних снага БиХ, делегација Српског националног вијећа из Хрватске, делегације градова и општина Републике Српске, Српског савеза у Шведској, те друштва српско-јеврејског пријатељства.
Парастос страдалима служили су патријарх српски Иринеј и епископ бањалучки Јефрем.
Систем концентрационих логора Јасеновац представља највеће стратиште у Другом свјетском рату на територији некадашње Југославије, јер је у њему страдало 700.000 жртава усташког злочина.
Међу убијенима је 500.000 Срба, 40.000 Рома, 33.000 Јевреја, 127.000 антифашиста. У Јасеновцу је страдало и 20.000 дјеце.
Патријарх Иринеј: Доња Градина свето мученичко мјесто
Његова светост патријарх српски Иринеј изјавио је данас да је Доња Градина свето мученичко мјесто, гдје је земља натопљена крвљу и људским костима.
Српски патријарх је подсјетио и на друге жртве из Другог свјетског рата, од Преболоваца, Велебита, на њихова страдања и страшне муке које су поднијели од људи без ума и срца, а једина кривица им је били што су припадали једном одређеном народу и вјери.
„Бројеви страдалишта су веома велики и када би их преборојавали и помињали био би то дуг списак имена, гдје се налазе оваква и слична стратиша са хиљадама и хиљадама невино убијених, наше браће, сестара и дјеце“, рекао је патријарх Иринеј након парастоса који је служио за српске жртве на гробном пољу „Храстови“ у Спомен-подручју Доња Градина.
Патријарх Иринеј је напоменуо да је усташка држава у Другом свјетском рату једина имала логор за дјецу.
Према његовим ријечима, у том вријеме једино уживање људи огрезлих у зло била је мука других.
Молитве јеврејским и ромским жртвама усташког логора Јасеновац читали су представници њихових заједница.
Додик: Да смо 1941. имали Републику Српску, ово се не би догодило
Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је данас у Доњој Градини да се страдање у Јасеновцу не би догодило да су Срби 1941. године имали Републику Српску и затражио да Јасеновац буде обиљежен као мјесто геноцида.“Да смо 1941. године имали Републику Српску не би доживјели Јасеновац. Зато је Република Српска и створена“, рекао је Додик у Доњој Градини, највећем стратишту система концентрационих логора Јасеновац,.
Он је истакао да је Република Српска одговор и зов Срба за слободом, не само ове генерације и генерације која ју је створила, него и многих далеко у историји који су, само зато што су Срби страдали у различитом времену и поднијели жртву да би се овдје очувала бит овог народа.
Додик је истакао да Јасеновац треба обиљежити као мјесто геноцида, јер ту нису страдале жртве рата него 500.000 Срба, неколико десетина хиљада Јевреја и Рома.
„Република Српска је усмјерена ка градњи мира и стабилности. Српска нема намјеру и не жели дестабилизацију на овим просторима, него да буде дио свијета и да гради трајни мир, али тражимо да се Јасеновац обиљежи као мјесто геноцида“, рекао је Додик након комеморације страдалима.
Додик, који је рођен недалеко од овог мјеста, каже да му се чини да је „рођен са јасеновачким страдањем“ и да је од првих дана када је могао нешто да научи памтио приче о Јасеновцу, а неки његови преци овдје су завршили.
„Ово је мјесто у коме су многи ове упокојене гробнице очекивали као спасење. Живјети у логору у Јасеновцу на хрватској страни било је горе него смрт. Зато су многи страдање и смрт схватали као своје спасење“, рекао је Додик.
Предсједник Српске каже да на причи о Јасеновцу живи свој живот и никада неће моћи да разумијем и схвати како су Срби могли себи да допусте да се страдање догоди, како постоје људи који су могли то да ураде, те да и послије страдања ово мјесто одмах не буде обиљежено.
„Како смо могли дозволити да нас потисне идеологија која је ишла за тим да не прикаже страдање Срба као геноцид, него сада дозвољава некима који су сљедбеници злочинаца да овдје причају да се ради о жртвама рата изједначавајући једнако страдање на свим странама“, рекао је Додик.
Он је упитао запшто у том рату никада није партизанска или било која, па и српска страна, покушала да ослободи ове људе-паћенике, него је све трајало до неколико дана пред капитулацију Њемачке.
„О Јасеновцу и том страдању све је речено. Ја готово немам шта да кажем. Могу да заћутим, а опет сам огорчен чињеницом да мало људи осим нас директних потомака зна о Јасеновцу и да тек посљедњих година покушавамо да пробијемо
ту причу“, рекао је Додик.
Предсједник Српске подсјећа да су Срби у прошлом вијеку, у Првом и Другом свјетском рату, и касније у ратовима поводом распада бивше Југославије били најстрадалнији народ на овим просторима.
„Прошли вијек је био вијек нашег страдања, а овај вијек мора да буде вијек нашег окупљања, не зато да би другима учинили било какав `реванш` или нешто друго, него да нам се никада више овакво нешто не деси“, каже Додик.
Додик је истакао да ће онима који не разумију зашто се десило распад Југославије, рећи да је Република Српска створена због тога да Срби буду слободни.
„За нас нема слободе без државе“, рекао је Додик и додао да Српска опстаје у готово немогућим условима да преживи околности у којима се налази.
Према његовим ријечима, Република Српска је синоним за српску слободу и они је се не могу одрећи. „Постоје они који не желе да је виде и они су близу оне стране која је овдје нас убијала, која нас је побила, која није дозволила ни да дјеца овдје остану жива“, каже предсједник Српске.
Додик је указао да је у Јасеновцу био једини логор за дјецу, а овдје није важило чак ни оно што је усташки вођа Анте Павелић и НДХ тражили трећину расели, трећину покрсти, а трећину побиј, него је за дјецу важило само „прекрсти и побиј“.
„Није ни чудо што у муку живимо све ове године. Овдје у Градини обиљежавамо Јасеновац који се налази са друге стране ријеке на хрватској страни. Хрватска држава дозвољава да се онај усташки поклич под којим је убијено 500.000 Срба се налази на мјесту гдје је био концентрациони логор“, рекао је Додик.
Он истиче да зато ни Срби из Хрватске не дозвољавају да буду дио званичне церемоније хрватске државе.
„Овдје све сто је Српско је привођено, овим путевима свођено и пребачено преко ријеке да би било побијено… било шта ко или само да су Срби. Људи су толико година прижељакивали да се укопају, да буду убијени, а не да живе живот гори од смрти“, рекао је Додик.
Он је позвао све у Републици Српској да се окупе око страдања које је српски народ доживио у историји.
„Ми морамо да поштујемо страдања других народа. И други су страдали, али некако страдања Срба су изгубљена, можда и због нас самих што нисмо успјели да очувамо довољно пажње и концентрације да то обиљежавамо“, рекао је Додик.
Он је подсјетио да су се Срби увијек само борили за слободу и да нема у историји забиљеженог освајачког похода Срба.
„Ако су ишли ван Србије, на неке друге просторе, онда су доносили слободу другима. Тако је било и са Словенијом, Хрватском, Македонијом и другим просторима, па и БиХ, гдје су Срби до краја Другог свјетског рата били припадници антифашистичких јединица на овим просторима“, рекао је Додик.
Он је указао да су се други народи само прикључили онда када су видјели ко ће бити побједник и то крајем 1944. године и на томе изградили своју равноправност коју су им Срби великодушно дали као несумњиви побједници.
Додик каже да Срби не желе никоме лоше, али не могу бити сигурни да је БиХ мјесто које ће заштитити Србе.
„Мјеста која штите Србе су Република Српска и Србија. Наша оријентација је да више никоме не дозволимо да нас побије и да бранимо своје. Без обзира колико неко био силан или моћан, воља народа увијек и у свему побјеђује“, рекао је Додик.
Он каже да је захвалан премијеру Србије Александру Вучићу за поруке о томе да више никада неће бити „Олује“ и других страдања која су нам се десила.
„То се неће десити јер Србија има легално и легитимно право да брани и одбрани слободу свог народа. Република Српска неће и не може да дестабилизује никог, али желимо да видимо моћну и јаку и Србију и Републику Српску. Зато нека живи Србија и Република Српска и српски слободарски народ, ма гдје он био“, рекао је Додик.
Вучић: У Хрватској још постоје они који желе да у њој нема Срба
Предсједник Владе Србије Александар Вучић изјавио је данас у Доњој Градини да српски народ никоме неће дати ни да покуша, а камоли да поново гази по српским животима и да му затире сјеме као што су то некада чинили.
Вучић је истакао да је Доња Градина свето и за Србе најтужније и најважније мјесто, на којем се тишина чује јер је прогутала вриску и бол невиних људи убијаних у усташкој држави само зато што су другачијег, обично српског рода, јеврејског или ромског поријекла.
Према његовим ријечима, у логору Јасеновац и његовом највећем стратишту усташе су убијале Србе маљевима, србосјецима, коцима, бајонетима, сјекирама, ногама, мецима, са заносом, весели, употребљавајући сву машту.
Вучић је напоменуо да је Јасеновац био највећи концентрациони логор на Балкану и једно од најстрашнијих мјеста смрти у поробљеној Европи.
„И све јасеновачке бројке и сви подаци о истребљењу српског становништва у Хрватској, Босанској Крајини, БиХ, они подаци који говоре више од милион убијених људи у НДХ нису били довољни“, рекао је Вучић на комеморативном скупу у Спомен-подручју Доња Градина поводом Дана сјећања на жртве усташког злочина-геноцида у концентрационом логору Јасеновац и његовом највећем стратишту Доња Градина.
Он је истакао да је то био државни и званични план за читав један народ, зато што је неко имао платформу да ће други народ, када истријеби неподобни, непријатељски народ, сам постати бољи, богатији и успешнији.
„То овде данас нико не сме да заборави, да није реч само о томе колико је људи убијено, него о томе колико су људи хтели да убију. И о томе да је то убијање било званично, оправдано и допуштено и више од тога пожељно“, нагласио је Вучић.
Он је констатовао да смо свједоци покушаја повампирења усташке идеологије која се огледа и у ревизији чињеница које је историјска наука већ прихватила, те указао на настојања да се рехабилитацијом надбискупа Алојзија Степинца скине одговорност за антихришћанске злочине које су починили припадници хијерархије Римокатоличке цркве над вјерницима и свештенством Српске православне цркве.
„Чини се да није далеко дан када ће услиједити захтев за другачију слику и о поглавнику Анти Павелићу и преношење његових остатака негде, свакако не далеко одавде“, нагласио је Вучић.
Он је подсјетио да је у Јасеновцу постављен натпис са усташким поздравом „За дом спремни“. „Никоме и никада више нећемо дозволити ни `Бљесак` ни `Олују`. Никада и никоме“, поручио је Вучић.
Вучић је указао да су сви на Балкану дужни да се покају, постиде, посебно они у чије име и корист су направљени Јасеновац и Градина, Јадовно и други радни логори.
„Дужни су зато што већи злочин, од овог државног, не постоји, дужни су зато што су хтели да направе још већи посао… Хтели су да Срба и у Хрватској и у БиХ једноставно не буде. И то `хтели` и данас живи у Хрватској“, оцијенио је Вучић.
Премијер Србије захвалио је предсједнику Републике Српске Милораду Додику што Србија и Српска сваке године обиљежавају важне и тешке датуме из српске историје.
Вучић је истакао да је био поносан када је предсједник Српске недавно дошао у Грделицу поводом 18 година од бомбрадовања Србије коју је спровео НАТО и показао шта народ Републике Српске мисли о томе.
„Наш посао је да се данас супроставимо онима који би да мењају границе на Балкану, неки би да праве Велике Албаније, неки неке друге државе. Да праве своје велике државе не питајући никога, а понајмање Србе чију територију би да отму. Наш посао је да их победимо политички, без рата, без сукоба“, истакао је Вучић.
Он је додао да је посао и објаснити цијелом свијету колико је важно бранити мир и слободу у овом дијелу свијета.
„Али на крају, ако на то будемо приморани, умећемо и сами да сачувамо оно што је наше. Наше је слобода, право да будемо своји на своме“, закључио је Вучић.
Бивас: Сјећање на страдале биће заувијек сачувано
Градоначелник израелског града Модина Хаим Бивас истакао је да постојање Израела, као и мјесто Доња Градина са Спомен-подручјем логора смрти Јасеновац, обезбјеђују да ће сјећање на страдале бити завијек сачувано.
„Попут Државе Израел, присуство Републике Српске, као стабилне и демократске земље, гаранција је да се таква злодјела овдје више неће поновити“, поручио је Бивас на комеморацији поводом Дана сјећања на жртве усташког злочина-геноцида у концентрационом логору Јасеновац и његовом највећем стратишту Доња Градина.
Бивас је подсјетио су прошле тачно 72 године од када су се огласила звона слободе широм слободног свијета и ноћна мора човјечанства натопљена крвљу је окончана у Европи.
Он је истакао да је Холокауст, који се десио у Европи, догађај без преседана у људској историји.
„Шест милиона Јевреја и стотине хиљада Срба, мушкараца и жена, младих и старих, убијано је, мучено и живо спаљивано, без рационалног објашњења. То је геноцид чији обим и интензитет није био познат до тада у свијету“, нагласио је Бивас.
Извор: РТРС-СРНА-ТАНЈУГ
Везане вијести:
Вучић: Колика би цифра убијених Срба задовољила потребе Хрватске
Положени вијенци на гробном пољу „Тополе“
Антифашисти истакли транспарент „Уклоните усташки поздрав“
Шамар страних амбасадора властима у Загребу
Доња Градина: Комеморација за жртве усташког злочина
Припадници ХОС-а и на дан комеморације узвикивали „За дом спремни“