Министар Вукосављевић представио акцију “Негујмо српски језик” у Нишу. Најављена јавна расправа у градовима Србије о стратегији културе
Ћирилица је угрожена, али није реч ни о каквој теорији завере. Једноставно латиница, такође српско писмо, је у широј употреби, због интернета и глобалних комуникација. Време у коме живимо утиче на то да се ћирилица на неки начин потискује – рекао је министар културе и информисања Владан Вукосављевић у нишкој Народној библиотеци “Стеван Сремац”, приликом представљања акције “Негујмо српски језик”.
Он је додао да је циљ ове акције, која је започета у Београду, а онда добила и републички карактер, побољшавање културе говора, културе изражавања и опште писмености:
– Сада сам видео да је ситуација у Нишу иста као и у Београду и у другим градовима. Велики број натписа на кафетеријама, ресторанима, локалима, привредним субјектима је на латиници. То је сасвим у реду, али ако тако будемо поступали убудуће, прети нам да ћемо се пробудити једног јутра за 20 година и схватити да се ћирилица више не користи. Била би то културна трагедија без преседана.
Министар се осврнуо и на проблем са недостатком средстава који је чест изговор локалним самоуправама да не улажу у културу.
– Локалне самоуправе увек тврде да немају пара за културу, али ја сматрам да то није тачно и да увек има простора да се одвоји за културу. Дуго се прича о томе да град Ниш треба да има своју концертну дворану и то јесте нужно, али коначно морамо да кренемо од пројекта за идејно решење. Град мора да одреди парцелу где ће она бити, па да се уради пројекат и након тога да видимо где ћемо наћи новац, а наћи ћемо сигурно – каже Вукосављевић.
Овом приликом Вукосављевић је истакао и важност Стратегије културног развоја, за коју сматра да је најважнији задатак Министарства културе. Министар је рекао да је нацрт Стратегије готов и да ће ускоро уследити јавна расправа у више градова у Србији, где ће бити представљена концепција као и овај стратешки документ који Србија до сада није имала.
– Без добре стратегије културног развоја ми не знамо шта финансирамо, шта штитимо, и влада конфузија – закључио је Вукосављевић.
НАРОДНИ МУЗЕЈ ДОГОДИНЕ
– ДЕО културне стратегије је и листа прописа које треба променити или усвојити. Капиталне инвестиције – шта држава треба да уради у наредних 10 година – завршетак обнове Хиландара, ту су завршетак реконструкције оба музеја у Београду, реновирање неколико позоришта, изградња неколико концертних хала – изјавио је Вукосављевић за РТС, уз напомену да ће Народни музеј сигурно бити отворен у првој половини следеће године.
Аутор: М. КОСТИЋ
Извор: НОВОСТИ
Везане вијести:
Слободан Реметић: Ћирилица поделила судбину народа …
Ћирилица у нестајању | Јадовно 1941.