Преживјели борци и старјешине, чланови породица погинулих и несталих бораца, ратни војни инвалиди, делегације сусједних општина ипредставници Срба у брчанским органима власти, обиљежили су данас 24 година од првог постројавања Прве посавске бригаде ВРС.
Срби у Брчком су, рекао је предсједник Борачке организације Живан Илић, избјегли судбину сународника у Федерацији и опстали захваљујући прије свега борцима Прве посавске бригаде која је била ефикасан одговор на формирање Патриотске лиге и 108. ХВО бригаде тзв. Армије БиХ.
„Извршили смо ратне задатке. Истина је да се нисмо борили за Брчко као дистрикт, али смо поносни, јер је овај комад територије који је
натопљен крвљу нашег народа, и дио наше Републике Српске. Срби у Брчком и околини су опстали и ту су као гаранција тој политичкој
одлуци коју је нематнула тзв. међународна заједница“, нагласио је Илић.
На ратном путу Прве посавске бригаде било је око 7.000 бораца, 437 је положило живот за Републику Српску, 700 је инвалида, а више од 2.000 рањених. Бригада је била окосница одбране посавског коридора, а њени демобилисани борци истичу „извршили смо ратне задатке, а данас смо маргинализована категорија људи своје Републике Српске“.
„Борили смо се и боримо се и данас за побољшање статуса, а они који су и у одбрани Отаџбине били далеко од фронта и тешкоћа, и данас из далека гледају на ту борбу као и од 1992. до 1995. Без обзира на то што смо све старији и болеснији, у име мртвих сабораца и потомства нећемо одустати од оправданих захтјева за мјесто које нам припада“, истиче демобилисани ратни старјешина ове бригаде ВРС Милорад – Мишо Јовић.
Након молитвеног помена погинулим припадницима Прве посавске бригаде, испред обелиска Српским браниоцима Брчког положени су вијенци и букети.
Везане вијести:
Кутлешић: Пеша био Обилић над Обилићима
23 годинe од масакра над 13 припадника Војске РС у Грбавици код Брчког
Приказ књиге Љубише Симића, Брчко: „нормализација“ злочина