English
У цркви Светог Великомученика Георгиjа у Лестеру УК, 16. новембра прослављена Храмовна слава, отворена изложба Моjе Јадовно и одржано предавање о госпићкоj групи логора.
У цркви Светог Великомученика Георгиjа у Лестеру у Великоj Британиjи, прошле суботе, служена jе света Литургиjа, прослављена Храмовна слава Светог великомученика Георгиjа и освештане двиjе новопостављене иконе.Св. Литургиjу jе чиноначалствовао протоjереj-ставрофор у пензиjи, Милун Костић, дугогодишњи парох храма Св. Саве у Лондону. Саслуживали су му протоjереjи-ставрофори Видо Вуковић, парох Бедфордски, Никола Котур, парох Оксфордски, Радмило Стокић, парох Дарбиjско-Лестерски и jереj Горан Славнић парох Плашчански.
Програм прославе настављен jе у дому четничког Покрета, гдjе jе отворена изложба „Моjе Јадовно“. На седамнаест изложбених паноа, посjетиоцима jе презентована изложбена поставка коjа jе поред Бањалуке, Новог Сада и Београда, пропутовала до сада многим градовима Српске и Србиjе а приказана jе у Њуjорку и Лондону.
Посjетиоци, од коjих су многи потомци жртава злочиначког режима Независне Државе Хрватске, суочили су се, неки од њих по први пута, са свом страхотом озакоњеног злочина, проведеног љета 1941 у госпићкоj групи логора.
Изложбу аутора Предрага Лозе, Драгослава Илића и Душана Басташића, организовали су: Црква Св. Вел. Георгиjа у Лестеру и Удружење грађана „Јадовно 1941.“ из Бањалуке. Као и у Лондону, изложба у Лестеру jе постављена, захваљуjући пресудноj помоћи господина Александра Симића и његове породице, Јадовничких добротвора из Лондона као и господина Бошка Зечевића, секретара Покрета.
Непосредно након отварања изложбе, у великоj сали Покрета, оснивач и предсjедник УГ Јадовно 1941 Душан Басташић одржао jе краће предавање под насловом: „Госпићка група логора, први ликвидациони центар НДХ“. Током предавања, на видео биму су се смjењивале фотографиjе и документи коjи свjедоче о страдању 38.000 Срба у само 132 дана постоjања комплекса логора смрти Госпић-Јадовно-Паг, претече Јасеновачког система логора смрти. Међу убиjенима су била и 73 свештенослужитеља Српске православне цркве. За вриjеме предавања, у сали у коjоj jе било преко 200 гостиjу, владао jе мук. Болна истина о jедном од многих готово заборављених стратишта српског народа, отворила jе питање нашег колективног односа према страдалничкоj историjи и указала на потребу да млађим генерациjама пренесемо то наравоучениjе. Не само због нашег одговорног односа према нашим претцима него и због бриге за биолошки и духовни опстанак нашег потомства.
Домаћин суботњег сабрања, Парох Дарбиjско-Лестерски Радмило Стокић, прослављаjући Храмовну славу али и Крсну славу своjе породице, у своjоj надахнутоj бесjеди, указао jе на важност молитвеног прослављања наших новомученика коjи су пострадали само због своjе православне вjере и припадности српском народу. Наjавио jе да ће изложба након Лестера, бити постављена у Дарбиjу и jош неким градовима у коjима живи броjна српска заjедница у Великоj Британиjи.
Парох Плашчански Јереj Горан Славнић, и сам потомак jадовничких жртава, у своjоj бесjеди jе подсjетио да jе Саборнацрква Ваведења Пресвете Богородице у Плашком, сjедиште многострадалне епархиjе Горњокарловачке, чиjи jе Епископ Сава Трлаjић љета 1941 и сам пострадао на Јадовну.
Током суботњег сабрања, Срби из Велике Британиjе и црква Светог Великомученика Георгиjа у Лестеру, сакупили су и донирали удружењу Јадовно 1941 из Бањалуке, новчани износ од 800 Евра.
Захваљуjући се на гостопримству и донациjи удружењу, Душан Басташић jе поручио да се и оваj пута показало да без обзира колико далеко живимо од отаџбине и колико дуго нисмо посjетили завичаj, носимо у себи генетски код, дух наших предака као и породични и национални историjски запис. У том запису неизбрисиво стоjи, да jе историjа српског народа без обзира о ком географском или духовном простору се радило, jуначка и страдалничка. Део те страдалничке историjе су и Јадовно, Јасеновац, Доња Градина, Паг, Пребиловци, Гаравице, Садиловачка и Глинска црква, Грубишно Поље, Челебићи, Дракулић, Шарговац, Шушњар, Милошевићево и многа друга непоменута стратишта на коjима су наши рођаци и сународњаци страдали за вjеру Христову.
УГ Јадовно 1941.
Погледаjте фото-галериjу :
Виjести о досадашњим мjестима гдjе jе постављена изложба:
НАРЕДНА ИЗЛОЖБА „МОЈЕ ЈАДОВНО“ У ЛЕСТЕРУ
ИЗЛОЖБА „МОЈЕ ЈАДОВНО“ У ЛОНДОНУ
ОБИЉЕЖАВАЊЕ ДАНА СЈЕЋАЊА НА ЈАСЕНОВАЦ
Фото: Отварање изложбе МОЈЕ ЈАДОВНО у Београду
И то је могуће: Београд постидио Бању Луку
Видео: Отварање изложбе МОЈЕ ЈАДОВНО у Београду
ИЗЛОЖБА О УСТАШКИМ ЗЛОЧИНИМА У ЈАДОВНУ
Нови Сад: отворена изложба Моје Јадовно
Марко Ковачевић: О Изложби „Моје Јадовно“ у КЦНС – Jadovno
БЛ – Отворена изложба „Моје Јадовно“
ОБИЉЕЖАВАЊЕ ДАНА СЈЕЋАЊА НА ЈАСЕНОВАЦ
Изложба „Моје Јадовно“ у Добоју (ВИДЕО)
12.03.2013. – ИЗЛОЖБА МОЈЕ ЈАДОВНО У БИЈЕЉИНИ
„МОЈЕ ЈАДОВНО“ – СВЈЕДОЧЕЊЕ ЗЛОЧИНА
ИСТИНА О СТРАДАЊУ СРБА ОСНОВА ЗА БОЉУ БУДУЋНОСТ
ПОТРЕСНА СВЈЕДОЧЕЊА О СТРАДАЊУ СРБА У ЛОГОРУ ЈАДОВНО
ОТВОРЕНА ИЗЛОЖБА „МОЈЕ ЈАДОВНО“