Двадесети дан крваве НАТО агресиjе на СРЈ започео jе стравичним ваздушним нападом НАТО авиациjе на међународни путнички воз на прузи Београд-Солун у Грделичкоj клисури, 15 километара од Лесковца.
Воз се том приликом налазио на железничком мосту на Јужноj Морави, а погођен jе са два проjектила НАТО алиjансе. Трећи и четврти вагон су потпуно уништени, док су локомотива и први вагон у већоj мери поприлично оштећени. Тачан броj рањених и погинулих до данас ниjе са сигурношћу утврђен. Током истраге пронађено jе девет лешева и jош четири дела људског тела, а многи се воде као нестали. По неким незваничним информациjама наjвише цивила током читаве НАТО агресиjе на СРЈ погинуло jе управо у том нападу.
Био jе то jедан од наjгнусниjих напада на цивилно становништво током бомбардовања Савезне Републике Југославиjе, за коjи представници НАТО пакта тврде да jе био само обична „колатерална штета“, иако су воjни напади на цивилне обjекте, нарочито ако се у њима налазе људи, строго забрањени свим правно обавезуjућим актима Организациjе Уjедињених нациjа. Поставља се питање да ли ће НАТО злотвори икада одговарати за ово и сва друга злодела, почињена током агресиjе на jедну суверену и самосталну државу?
Бомбардовање jе тога дана настављено рушењем индустриjског обjекта „14. октобар“ и градске топлане у Крушевцу, док jе у Панчеву у раним jутарњим часовима бомбардована рафинериjа нафте. Неколико сати касниjе НАТО поново бомбардуjе фабрику „Црвена Застава“ у Крагуjевцу, а у Приштини на мети НАТО бомби овога пута нашла се шира околина аеродрома Слатина, коjег су „jахачи апокалипсе“ претходних неколико дана бомбардовали више пута.
Агресиjа се наставља бомбардовањем рафинериjе нафте у Панчеву и Новом Саду, где jе око 23 часа озбиљно оштећена и водоводна инсталациjа. Истовремено у Сомбору jе по пети пут бомбардовано складиште „Нафтагаса“.
Жестоке борбе и даље се одвиjаjу на подручjу Косова и Метохиjе где су, током напада НАТО и ОВК терориста на Кошаре, животе изгубили воjник Бранислав Негић и капетан Крунослав Иванковић.
Тога дана Противваздушна одбрана Воjске Југославиjе оборила jе неколико немачких извиђачких летелица. Како jављаjу воjни стручњаци то jе jедан од наjвећих успеха наше воjне одбране. Хвала свим jунацима коjи су учествовали у одбрани Отаџбине!
Извор: ЗАВЕТНИЦИ