Улица војводе Тозе, у мом комшилуку, добила је ново име – Јануса Јанулиса. Грчки добротвор са Крфа заслужује улицу, али зашто је Светозар Тоза Ранковић, јунак из балканских и Првог светског рата, изгубио своју?
Нестручност људи у Комисији за именовање улица и тргова одавно је неспорна и очигледна. На први поглед види се мноштво улица које носе имена топонима који немају никакве везе са Србијом: Бакарска, Белгијска, Бледска, Бохињска, Вараждинска, Випавска, Горењска, Долењска, Зларинска, Идријска, Истарска, Кварнерска, Копарска, Корнатска, Корушка, Лабинска, Лошињска, Мариборска, Мурска, Омишка, Орелска, Пазинска, Пашманска, Постојнска, Ровињска, Савињска, Суседградска, Толминска, Тржичка, Триглавска, Трогирска, Цриквеничка, и још ко зна колико. И то само у вези са географијом.
Шта ће Београду улице Аугуста Цесарца, Отокара Кершованија, Јосипа Колумба, Ивана Рибара, Мирче Ацева, Грамшијева, Палмира Тољатија. Ако смо склонили толика имена домаћих комуниста, шта ће нам страни? Улице Људевита Посавског, Николе Карева, или совјетског апаратчика Кирова?
Зашто је не промене у Московска, тема остаје руска, Москва нема улицу, а Кировљева је саобраћајно важна јер повезује Баново брдо са градом. Зашто се таквим улицама не мењају имена и ослободи место за десетине нових назива, него се у центру мењају стара имена, или једна половина улице носи старо име, а друга ново?
Аутор: Драган Марковић
Извор: Политика
Везане вијести:
Да се не заборави: Грк који је задужио Србе добија улицу у Београду