Низ скупова поводом 22 године од прогона Срба из Хрватске. Обележавање Дана сећања у Новом Саду
Србија и Република Српска присетиће се данас прогона српског народа из Хрватске у августу 1995. На дан када су пре тачно 22 године пристигле прве колоне Крајишника, у новосадском несељу Ветерник биће одржана државна манифестација обележавања Дана сећања на страдале и прогнане Србе.
Помен жртвама „Олује“, који ће служити патријарх српски Иринеј са архијерејима, биће одржан у 20 часова на терену ФК Ветерник, а обележавању Дана сећања присуствоваће председници Србије и РС Александар Вучић и Милорад Додик. Комеморативној церемонији претходиће састанак шефа државе с представницима Срба из региона.
Састанку ће поред председника Вучића и Додика присуствовати патријарх Иринеј, председница Владе Ана Брнабић, покрајински премијер Игор Мировић, министри…
– Дан сећања се обележава у Новом Саду, јер је то град који је примио велики број прогнаника из Крајине који су се ту трајно населили. Насеље Ветерник тако је постало симбол страдања српског народа у Хрватској, али и његовог новог почетка у Србији – кажу у Министарству за рад, борачка и социјална питања које је организатор Дана сећања.
Помен жртвама хрватске војно-полицијске акције „Олуја“ одржаће се, по дугогодишњој традицији, сутра у Цркви Светог Марка у Београду као и у другим градовима Србије. Парастоси ће бити служени широм Републике Српске, а Митрополија црногорско-приморска са српским удружењима осмислила је пригодан програм у више градова Црне Горе.
РУЖИЋ У КРАЈИНИ
Министар државне управе и локалне самоуправе Бранко Ружић објавио је на свом твитер налогу фотографије из посете Србима у Хрватској, где поново борави на годишњицу хрватске војно-полицијске акције „Олуја“. Написао је: „Свети Илија, Грачац, Велика Попина, Книнска тврђава, Срб… морају постати наша свратишта, а не стратишта. Увек разум, никада заборав“.
Како се прецизира у саопштењу Комесаријата за избеглице и миграције – током „Олује“ је из својих домова протерано више од 200.000 крајишких Срба, а живот је изгубило, или се води као нестало, више од 2.000 људи.
– Повратак Срба у Крајину је спорадичан, а Хрватска чини све да се он никад и не деси, непрестано стварајући тензије и распирујући национализам – наводе у Комесаријату.
Идеја државног обележавања годишњице „Олује“ је сећање на акцију хрватске војске и полиције, уз прећутну сагласност међународне заједнице, када је за свега неколико дана са својих огњишта протерано више од четврт милиона људи. На тај начин готово потпуно етнички су очишћене северна Далмација, Лика, Банија и Кордун.
БЕЗ ПРЕСУДА ЗА ЗЛОЧИНЕ
Од заврштка рата у Хрватској прошле су 22 године, али нема спремности да се казне они који су чинили злочине против Срба – подсећају у Коалицији удружења избеглица.
– Иако се Хрватска обавезала уговором о приступању ЕУ новембра 2011. да ће процесуирати све ратне злочине пуних пет година на том плану се није десило ништа – наводи Миодраг Линта.
Аутор: Р. Др.
Извор: НОВОСТИ
Везане вијести:
Двадесет двије године од злочина у „Олуји“ – правда још увијек недостижна
Операција Олуја | Хронологија: 138 500 против 31 000 | Јадовно …
Микелић: Бљесак и Олуја почели су смјеном Александра …
„Олуја“ као средство којим је решено српско питање у Хрватској …
Српска и Србија заједнички обиљежавају 22 године од егзодуса Срба из РСК (ВИДЕО)