fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Злочини у Возући и на Озрену имају карактер локалног геноцида

Предсједник Републичке организације породица заробљених, погинулих бораца и несталих цивила Недељко Митровић изјавио је да злочини почињени над српским војницима и цивилима у Возући и на Озрену 1995. године има све карактеристике локалног геноцида.

Недељко Митровић
Недељко Митровић

Митровић је рекао да су на подручју Озрена и Возуће посљедице и данас видљиве – забиљежен је веома мали број српских повратника, куће су уништене, а путеви девастирани.

Он је рекао да је у току ратних дешавања нестало 412 Срба на овом подручју, пронађено их је 383, док се 129 Срба још воде као нестали.

„Нестали Срби су размјештени на 11 различитих локација и гробница и за њима трагамо више од 20 година“, напоменуо је Митровић на конференцији за новинаре у Бањалуци поводом обиљежавања 30. августа, Међународног дана несталих.

Он је подсјетио да је 1997. године постојао начелан договор између комисија за тражење несталих да Република Српска достави информације за Сребреницу, а Федерација БиХ за Озрен, али је Република Српска изиграна.

Говорећи о овогодишњем обиљежавању Међународног дана несталих, Митровић је рекао да ће представници Републичке организације у понедјељак, 29. августа, први пут положити вијенце на локалитету некадашњег логора у Гостовићу гдје се налазио злогласни камп бригаде „Ел муџахедин“, близу којег су закопана 64 масакрирана српска заробљеника.

Он је рекао да је полагање вијенаца предвиђено у 11.00 часова.

Митровић је рекао да је у уторак, 30. августа, планирано традиционално обиљежавање Међународног дана несталих на планини Озрен на којој је извршен локални геноцид над Србима и извршено измјештање српских гробница.

Он је најавио да ће 30. августа на Озрену, након парастоса и полагања вијенаца, бити одржана радно-извјештајна Скупштина Републичке организације на тему тражења несталих из Републике Српске, као и о запошљавању и стамбеном збрињавању.

Митровић је изразио незадовољство радом Института за нестала лица БиХ на проналаску, ексхумацијама и идентификацијама несталих Срба, напомињући да је од почетка рада те институције за осам година идентификовано преко 300 Срба са списка од 1.670 несталих из Републике Српске.

Он је истакао да породице погинулих из Републике Српске желе да се убрза процес ексхумација и идентификација несталих Срба на подручју Озрена путем Завода за судску медицину Републике Српске.

Замјеник директора Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Невенко Врањеш рекао је новинарима да процес тражења несталих Срба у потпуном застоју, посебно на подручју Озрена.

„Тај застој је настао онда када је процес тражења несталих прешао на Институт за нестала лица БиХ, који је почео са радом почетком 2008. године“, истакао је Врањеш.

Он је напоменуо да је од тада веома мали број Срба пронађен и идентификован.

Врањеш је рекао да је упитна и управљачка структура Института за нестала лица БиХ, којем је мандат истекао још 2012. године.

Он је рекао да Тужилаштво БиХ не реагује на достављене информације о несталим лицима српске националности, те да није извршило пробно копање и ексхумације, а не бави се ни процесуирањем ратног злочина.

Врањеш је истакао да се пред Судом БиХ води једино поступак против Сакиба Махмуљина за злочина над Србима у Возући и на Озрену, истичући да је према сазнањима Републичког центра на подручју Озрена и Возуће погинуло више од 1.100 Срба у офанзиви припадника тзв. Армије БиХ, укључујући одред „Ел муџахедин“.

Он је рекао да се пред Судом БиХ води поступак против Насера Орића за којег је оптужница ограничена на један случај, док Републички центар има обиље доказа и материјала који указују да се ради о много ширем злочину најмање 32 локације са близу 3.000 српских жртава.

Извор: СРНА

 

Везане вијести:

Митровић: Погрешан идентитет 12 сахрањених тијела

Митровић: Дискриминација српских жртава рата | Јадовно 1941.

Митровић: Поступити као власти Кантона Сарајево | Јадовно …

Митровић: Пројектован процес ексхумације и идентификације …

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: