fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

ПРИКАЗАН ДОКУМЕНТАРАЦ „СПОКОЈ КРАЈА“

https://jadovno.com/tl_files/ug_jadovno/img/preporucujemo/2012/spokoj-kraja.jpg

У Вишеграду jе синоћ приказана прва, jош незавршена, верзиjа документарног филма „Спокоj краjа“ аутора Милана Никодиjевића из Врњачке Бање коjи говори о усташком злочину над 6.000 српских цивила у априлу 1942. године у вишеградском мjесту Стари Брод на Дрини.

Директор фотографиjе овог документарца Зоран Дебељак обjаснио jе да jе његова екипа снимала и монтирала филм три године и да у њему говори десетак стараца и старица, коjи су преживjели усташки масовни покољ жена, дjеце и стараца у Старом Броду.

Писац Момир Крсмановић рекао jе да jе из Савезног завода за статистику узео податке пописа становништва из 1954. године у коjима jе прецизирано да jе у усташком покољу у селу Милошевићи и Старом Броду из општине Пале, Олово, Хан Пиjесак, Соколац, Рогатица, Горажде и Вишеград страдало 5.543 српска цивила.

„У документу jе прецизно наведено презиме, име оца, име, година рођења убиjеног цивила, село и општина из коjих потиче, те ко jе убица“, каже Крсмановић.

Начелник општине Вишеград Славиша Мишковић истиче да ће локална администрациjа подржати оваj и сличне проjекте о страдању Срба у протеклим ратовима, а да се у њима обавезно мора да чуjе и риjеч науке и све то поткриjепи ваљаним документима да би истина била убjедљивиjа.

Народни посланик Мирослав Коjић зачуђен jе да у вриjеме европских идеала постоjи мjесто гдjе jе страдало толико српског цивилног становништва, а да се о њему мало зна, jер jе пуних 60 година истина о овом догађаjу вjешто прикривана.

„Народни посланици из источног диjела Републике Српске покренуће инициjативу да ово мjесто и догађаj буду уврштени у републички сценарио обиљежавања значаjних споменика и догађаjа из историjе“, рекао jе Коjић.

Српске цивиле у Старом Броду побиле су усташе Јуре Францетића. На мjесту покоља постављена спомен-плоча са великим крстом коjи доминира кањоном Дрине, а у току jе и градња спомен-капеле.

Извор: срна

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: