arrow up
Ж | Ž
Ж | Ž

Podijelite vijest:

ZATRAŽENO PRODUŽENjE PRITVORA MUAMIRU JAŠAREVIĆU

Sud_BiH-f3ee4560Tužilaštvo BiH zatražilo je da bude produžen pritvor Muamiru Jašareviću, osumnjičenom za zločine nad srpskim civilima počinjene 1992. godine u Livnu.

Tužilac Lejla Konjić rekla je da je iz iskaza svjedoka i dokaza vidljivo postojanje osnovane sumnje da je Jašarević počinio djelo za koje ga Tužilaštvo BiH sumnjiči, kao i postojanje sistemskog i planskog preseljenja srpskog stanovništva iz Livna u aprilu 1992. godine.

Prema njenim riječima, produženje pritvora za još mjesec dana zatraženo je jer bi Jašarević boravkom na slobodi mogao uticati na svjedoke i saučesnike, od kojih su neki nedostupni organima gonjenja.

Konjićeva je dodala da predlaže produženje pritvora za mjesec dana, do kada će donijeti konačnu odluku o podizanju optužnice.

Ona je navela da je Jašarević državljanin BiH i Hrvatske, te da je pobjegao iz BiH kada je protiv njega vođena istraga u Livnu, prenosi Birn.

Jašarević je osumnjičen zajedno sa Zdenkom Andabakom i Seadom Velagićem za zločin nad srpskim civilima na području opštine Livno koji su pretresani, zatvarani u logore, mučeni i ubijani.

Jašarevićeva odbrana usprotivila se prijedlogu Tužilaštva BiH, zatraživši da pritvor bude zamijenjen mjerama zabrane.

Njegov branilac Bajro Čilić kaže da iz dokaza nije vidljivo postojanje širokog i sistematičnog napada, te da su žrtve koje Tužilaštvo naziva civilima „visoko pozicionirani civili“.

On je priložio i medicinsku dokumentaciju, navodeći da je Jašarević „bolestan čovjek s trajnim promjenama ličnosti“.

Sud BiH naknadno će donijeti odluku o prijedlogu Tužilaštva.

Izvor: tl_files/ug_jadovno/img/otadzbinski_rat_novo/2014/srna.png

Vezane vijesti:

ZBOG ZLOČINA NAD SRBIMA UHAPŠENI JAŠAREVIĆ I VELAGIĆ

U LIVNU ŠESNAEST GODINA KASNIJE – Jadovno 1941.

imena žrtava ustaškog genocida u livnu i okolini ljeta …

Livno 1991 – parastos i komemoracija – Jadovno 1941.

EPISKOP ATANASIJE U LIVNU – Jadovno 1941.

služen parastos palim borcima i civilima opština bosansko …

NI PILE NIJE UTEKLO – Jadovno 1941.

A KAKO GROBOVE DA ZAMIJENIMO? – Jadovno 1941.

 

NAJNOVIJE VIJESTI

Pripreme za nastavu

Krenut ćemo poslije doručka, trotoarom. Ići ćemo slobodno, bez neke kolone, da ne

Svrabara

Došla je medicinska sestra sa tri čovjeka koji su nosili velike naramke nekog

Vlak za Bajmok

Kamo ćemo? Pa opet u vagon. Marveni, dakako! Slika uobičajena – peć gori,

Čekamo vlak za Baju

Konačno zviždi, fućka lokomotiva. Počinje graja, glasno se razgovara… Motam ceradu, a ona

U Pečuhu smo

„Dižite se i iznosite stvari“, oglasi se Stevo. Sve smo iznijeli i poredali

U vagonu za Pečuh

Sve je tako potrajalo do onog dana kad Stevo reče: „Danas, negdje predvečer,

Popis
10.502 žrtve

Udruženje Jadovno 1941. je formiralo Centralnu bazu žrtava, koju možete pretražiti unosom pojedinih podataka o žrtvama.

Kalendar
Pokolja

Odaberite godinu ili mjesec i pretražite sve događaje koji su se desili u tom periodu.

Donirate putem PayPal-a, kreditne
ili debitne kartice​