arrow up

Podijelite vijest:

Жarković: Srbi i dalje obespravljeni

Predsjednik Udruženja protjeranih Srba iz zapadne Slavonije Krsta Жarković rekao je da je krajnje neprihvatljivo da nakon 23 godine od egzodusa Srba sa tog područja niko nije odgovarao za počinjene zločine, dok su preostali Srbi i dalje obespravljeni, kao i u drugim dijelovima Hrvatske.

Krsta Жarković
Krsta Жarković

“Nažalost, nijedno lice hrvatske nacionalnosti nije odgovaralo za ratne zločine počinjene nad Srbima u zapadnoj Slavoniji u operaciji hrvatske vojske i policije `Bljesak` 1995. godine”, rekao je Жarković Srni.

Жarković je istakao da je čudno da ni Haški tribunal nikada nije vodio intenzivnu istragu o zločinima nad Srbima u zapadnoj Slavoniji, a da to nije učinio nijedan hrvatski sud.

Govoreći o položaju Srba koji su ostali da žive u zapadnoj Slavoniji i ostalim dijelovima Hrvatske, Жarković je naveo da su Srbi i dalje obespravljeni o svim pitanjima u Hrvatskoj.

“U zapadnoj Slavoniji danas uglavnom žive starija lica, dok su mladi ljudi bez zaposlenja i bilo kakve perspektive prinuđeni, kao i mladi Hrvati, da posao uglavnom traže u inostranstvu”, naveo je Жarković.

On je rekao da u Republici Srpskoj još nije zakonski riješen status srpskih boraca iz zapadne Slavonije i nekadašnje Republike Srpske Krajine, iako je oko 40 odsto boraca Srpske vojske Krajine učestvovalo u oružanim dejstvima Republike Srpske.

U Gradišci će sutra biti obilježen egzodus Srba iz zapadne Slavonije 1995. godine. U Crkvi Presvete Bogorodice u Gradišci biće služen pomen stradale Srbe, potom će u rijeku Savu biti položeni vijenci.

U zločinačkoj akciji hrvatskih oružanih snaga “Bljesak” na zapadnu Slavoniju, koja je bila pod zaštitom UN, ubijeno je ili se vodi kao nestalo 283 Srba od kojih je 55 žena i 11 djece, a srpski narod je protjeran iz tog dijela Hrvatske.

Izvor: SRNA

Vezane vijesti:

Godišnjica stradanja Srba iz Zapadne Slavonije 1. i 2. maja 1995. godine

„Bljesak“ je još u mraku

Krvavi majski bljesak

NAJNOVIJE VIJESTI

Branko Graonić

Rođen 23. novembra 1939. godine u selu Velika Жuljevica, Bosanski Novi Kazuje: Rođen

Danica Praštalo

Rođena 14. marta 1933. godine u selu Aginci, Bosanska Dubica Svjedoči: Davne 1933.

Miloš Ćirić

Rođen 9. aprila 1937. godine u Gornjim Podgradcima, Bosanska Gradiška Piše: Moja sjećanja

Đuro Savatić

Rođen 6. maja 1927. godine, Starčevica, Banjaluka Kazuje: Otac Todor, rođen 1902. godine.

Tomo Lučić

Rođen 1. marta 1931. godine u selu Bistrica, opština Жepče Kazuje: Moji roditelji

Stojan Stojaković

Banjaluka Svjedoči: Rođen sam u selu Slabinja, Bosanska Dubica 15. 11. 1929. godine

Zorka Delić-Skiba

Rođena 1937. godine u selu Kruharima, opština Sanski Most Svjedoči: Rođena sam 27.

Gojko Lovrić

Rođen 1934. godine u selu Klekovci, Bosanska Dubica, profesor Svjedoči: Ovu istinitu i

Svetozar Rubin

Rođen 20. jula 1940. godine u selu Gornja Omarska, Prijedor Svjedoči: Moj otac

Jovo Šarović

Prijedor, Aerodromsko naselje Svjedoči: Rođen sam 7. januara 1937. godine u okolini Foče.

Rade Gavrilović

Rođen 10. maja 1933. godine u selu Kadin Jelovac, opština Dubica Svjedoči: Moji

Popis
10.502 žrtve

Udruženje Jadovno 1941. je formiralo Centralnu bazu žrtava, koju možete pretražiti unosom pojedinih podataka o žrtvama.

Kalendar
Pokolja

Odaberite godinu ili mjesec i pretražite sve događaje koji su se desili u tom periodu.

Donirate putem PayPal-a, kreditne
ili debitne kartice​