САРАЈЕВО, 3. МАЈА /СРНА/ – Министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Петар Ђокић рекао jе данас да jе над припадницима ЈНА у Добровољачкоj улици у Сараjеву 2. и 3. маjа 1992. године извршен стравичан злочин за коjи треба да буду процесуирани одговорни, међу коjима су Еjуп Ганић и Јован Дивjак.
„Мора бити покренут и завршен процес против оних коjи су у политичком и воjном смислу наjодговопрниjи. Ми у томе посебно видимо два човjека – Еjупа Ганића у политичком смислу, коjи jе тада био члан Предсjедништва БиХ, а у воjном Јована Дивjака коjи jе био командант Териториjалне одбране“, рекао jе Ђокић новинарима у Сараjеву након што jе положио цвиjеће и прислужио свиjећу на мjесту страдања невиних воjника.
Он сматра да су злочини у Сараjеву, зато што су се десили на почетку рата 2. и 3. маjа 1992. године, били подстрекач за убрзано ширење ратног пожара широм БиХ и да зато треба да се осjећаjу одговорним они коjи су могли да буду бољи људи него што су били.
„Сви смо ми свjедоци истине да се у БиХ догодио тежак рат, али не смиjемо да престанемо да захтиjевамо правду за све коjи су били жртве злочина тако што ћемо тражити да злочинци за своjа недjела одговараjу пред судовима у БиХ и пред међународним судовима“, рекао jе Ђокић.
Он jе нагласио да jе краjње вриjеме да се престану политизовати злочини у Сараjеву и да правда дође до изражаjа, подсjећаjући за злочин у Добровољачкоj jош нико ниjе процесуиран и да jош нико у Сараjеву ниjе одговарао.
„Покушава се рећи да се злочин ниjе ни догодио. Али о томе постоjе броjни докази у виду видео записа, тонских записа, броjни свjедоци“, рекао jе Ђокић и поручио да правосуђе не смиjе остати ниjемо на оваj злочин и да мора реаговати.
Према његовим риjечима, у злочинима 2. и 3. маjа у Добровољачкоj улици ниjе било националне селекциjе, него су нападани припадници ЈНА коjи су третирани као неприjатељска воjска у БиХ иако jе постигнут споразум да се ЈНА повуче неколико дана касниjе.
Ђокић jе подсjетио да таj договор ниjе испоштован, да jе колона прекинута и да jе над припадницима ЈНА извршен стравичан злочин.
„У два дана, 2. и 3. маjа 1992. године, у Сараjеву су убиjена 42 припадника ЈНА, 71 jе рањен, а 215 jе заробљено од коjих су многи били изложени тортури. Од 42 убиjена, 32 су била Срби, шест Хрвати и по два Муслимана и Албанца“, прецизирао jе Ђокић коjи jе и предсjедник Одбора Владе Републике Српске за његовање традициjе ослободилачких ратова.
Он jе наjавио да ће сваке године бити обиљежавана годишњица страдања невиних жртава у Добровољачкоj улици зато што сви невино страдали у рату у БиХ не смиjу да буду заборављени.
„Ниjе нам био циљ да данас било ко буде испровоциран и жалим што се поjавила мала, безначаjна група људи коjа протестуjе што смо дошли да на миран начин одамо почаст онима коjи су овдjе невино страдали“, рекао jе Ђокић и додао да, без обзира на све, у Сараjеву има више нормалних људи „него што jе ова групица овдjе“.
Он jе истакао да, не само у Сараjеву, већ и у свим мjестима у БиХ у коjима су страдали невини људи, треба обиљежити та мjеста. „Ми смо у Српскоj више пута до сада показали да поштуjемо чин жртве и да смо омогућили свима да обиљеже мjеста страдања, а то ћемо чинити и убудуће“, поручио jе Ђокић.