Samo dan posle upada ROSU na sever Kosova, u Beogradu otvoren festival umetnosti iz Prištine. Ispred CZKD policija i stotinak građana nezadovoljnih zbog održavanja manifestacije
Samo dan pošto je kosovska policija pod izgovorom borbe protiv organizovanog kriminala, na severu Kosova nasrtala na nedužne ljude, u Beogradu je, u Centru za kulturnu dekontaminaciju otvoren festival kosovske kulture „Mir`dita, dobar dan“. Ispred CZKD okupilo se stotinak protivnika „Mirdite“, a policija ih je držala na tridesetak metara od ulaza.
Od učesnika protesta moglo se čuti da su nezadovoljni jer, dok se usred Beograda promovišu prištinski umetnici, deca u enklavama na KiM igraju se iza bodljikave žice. Najspornije im je što, kako kažu, organizatori Kosovo smatraju nezavisnom državom.
– Ova manifestacija je nakaradna i veliča UČK i albansku nekulturu – prokomentarisao je Saša Redžepović iz organizacije „Srpska gerila“.
Omladina Demokratske stranke Srbije preksinoć je ispred zgrade CZKD izvela performans tražeći da se ne dozvoli održavanje festivala. Postavili su pano sa fotografijama spaljenih pravoslavnih manastira na KiM.
– Ovaj festival pre svega vidimo kao provokaciju, ali nećemo da uzvratimo nasiljem – rekao nam je Zdravko Veselinov, predsednik Omladine DSS i član Predsedništva. – Tražili smo da se zabrani rad nevladine organizacije „Inicijativa mladih za ljudska prava“, koja organizuje festival „Mir`dita, dobar dan“. Organizatori Kosovo predstavljaju kao nezavisnu državu što je suprotno Ustavu Srbije. I Savet žena pokreta „Dveri“ zatražio je od više državnih institucija odlaganje ili zabranu festivala.
– Ovogodišnji festival održava se u specifičnom trenutku, kada su odnosi Beograda i Prištine na najnižoj tački od početka briselskih pregovora – naveli su organizatori u saopštenju. – Festival jasno poručuje da se barijere i prepreke moraju uklanjati, a ne stvarati nove.
Poslednjeg festivalskog dana predviđeno je predstavljanje publikacije „Istorija Kosova u školskim udžbenicima Kosova, Albanije, Srbije, Crne Gore i Makedonije“ Škeljzena Gašija. Buru u javnosti je izazvalo to što autor tretira Kosovo kao samostalnu državu. Istoričar i akademik Vasilije Krestić se pita kako je moguće da se promocija održi u Beogradu, ako je publikacija u skladu sa albanskim interesima.
– Uveren sam da publikacija, s obzirom na to da je autor Albanac, naginje na jednu stranu. Na srpsku ne sigurno – kazao je Krestić.
MIRNIJE NEGO LANE
Ispred Centra za kulturnu dekontaminaciju, uoči otvaranja i neposredno po početku festivala, bilo je mirnije nego ranijih godina. Okupljeni su nosili slična obeležja kao i pre – transparente i slike kosovskih manastira.
– Kada bi gosti festivala osudili nemile događaje na KiM od pre dva dana, ne bi im bila potrebna policijska pratnja – smatra Saša Redžepović.
Autor: D. MATOVIĆ
Izvor: VEČERNjE NOVOSTI