Власти почињу рад на закону коjи ће омогућити повраћаj иметка отетог од жртава Холокауста у нашоj земљи. У Србиjи отимали немачки окупатори, а не колаборационисти
ВРАЋАЊЕ имовине отете од Јевреjа страдалих у Холокаусту коjи немаjу наследнике коначно би, после три године одлагања, требало да буде решено. Како очекуjу у Агенциjи за реституциjу, оваj закон, ако буде политичке воље, могао би да буде готов до jула.
Из Владе поручуjу да ће рад на закону почети пошто посланици усвоjе измене Закона о реституциjи. За посао ће бити надлежно министарство финансиjа или правде. При ресору правде лане jе већ постоjала радна група, али jе одржала само jедан састанак.
– Већина земаља донела jе закон о враћању имовине жртава Холокауста коjе немаjу наследнике – Грчка jош 1944. године. Србиjа мора да га усвоjи по два основа. У Закону о враћању одузете имовине и обештећењу децидно се наводи да ће имовина тих жртава Холокауста бити предмет посебног закона. Такође, потписници смо Терезинске декларациjе, коjа нас на то обавезуjе – каже Страхиња Секулић, директор Агенциjе за реституциjу.
Он додаjе да jе то и наша морална обавеза, jер, како каже, „желимо да ниjедна последица Холокауста не остане на снази“.
Већина земаља враћање jевреjске имовине без наследника решила jе формирањем фонда или тела коме су враћене некретнине. Та имовина сада се користи у мемориjалне, едукативне и сврхе унапређења jевреjске заjеднице.
Од 34.000 Јевреjа, колико их jе било пре Другог светског рата у Србиjи, 31.000 jе убиjено. Углавном целе породице – од беба до стараца, па jе остала значаjна имовина без титулара.
– У Београду, Новом Саду, Суботици и Нишу постоjале су jаке jевреjске заjеднице. Претпостављамо да ће наjвише имовине бити у Београду – на горњем Дорћолу jе било много радњи, станова и зграда – каже Секулић.
Савез jевреjских општина Србиjе поседуjе документациjу за наjвећи део имовине коjа jе отета на простору Србиjе коjи jе био под директном немачком управом. На овом списку налази се чак 2.975 непокретности и велики броj других добара – робе, драгоцености, алата и других вредности.
О одузетим добрима сведочи прецизна немачка документациjа, коjа садржи тачне адресе обjеката, описе имовине, катастарске броjеве, вредност… На том списку су изузетно вредне зграде у центру Београда, међу коjима и дорћолска Онег Шабат, у коjоj jе данас смештен Културни центар „Рекс“.
– Начин враћања одузетих добара уредићемо током рада на закону – каже председник Савеза Рубен Фукс. – Претходноj комисиjи доставили смо своjе виђење начина решавања овог проблема. Очекуjемо да учествуjемо у писању закона, али званични позив нисмо добили. Наш став jе да jе оваj закон потребан, jер jе имовина Јевреjима одузета колективно, а у рату jе настрадало више од 80 одсто Јевреjа у Србиjи. Због тога jе индивидуална реституциjа готово немогућа.
За разлику од осталих бивших република, у Србиjи су jевреjску имовину отели Немци, а не домаће власти.
– Имовину Јевреjа узели су Немци преко Канцелариjе генералног опуномоћеника за привреду у Србиjи Франца Ноjхаузена. Донети су посебни закони коjи се тичу те имовине, а над њом су постављени комесари са задатком да jе продаjу. Новац jе уплаћиван на наменски рачун опуномоћеника у Банк Сераjн у Србиjи, и трансферисан у Немачку – каже др Милан Кољанин из Института за савремену историjу.
До краjа лета 1942. већи део jе распродат, па jе продаjа успорена. Да би се убрзало уновчавање jевреjских некретнина, немачка окупациона власт их „поклања“ Србиjи. Влада Милана Недића 26. августа 1942. доноси Уредбу о припадању имовине Јевреjа Србиjи.
– Према овом „аранжману“ Српска народна банка и Државна хипотекарна банка биле су дужне да за „поклоњену“ имовину исплате немачким властима огромну суму од 360 милиона динара на „име штете коjу су Немци претрпели услед вођења рата против Југославиjе“. Иза немачке „великодушности“, како jе представљано, крила се пљачка Србиjе – каже Кољанин.
Исплаћена сума била jе далеко већа него што би Немци добили продаjом jевреjских некретнина.
ИЗ ИЗРАЕЛА 81 ЗАХТЕВ
НЕКРЕТНИНЕ наших Јевреjа, али и држављана Израела коjи имаjу наследнике, већ су добрим делом враћени. Захтев за реституциjу поднео jе 81 држављанин Израела. Враћено jе пољопривредно земљиште величине 64 хектара и девет пословних простора и станова површине 810 квадрата. Јевреjима из Србиjе су враћене оранице површине 2,87 хектара, неизграђено градско грађевинско земљиште од 16.193 квадрата и седам локала, станова и зграда површине 1.000 квадратних метара. Ове броjке реално су веће, jер странке у поступку нису морале да се изjашњаваjу о националноj и верскоj припадности.
ЕПОПЕЈА ЈЕВРЕЈСКЕ ИМОВИНЕ
У САВЕЗУ jевреjских општина подсећаjу да су jевреjску имовину отимали окупатори и колаборационисти, па jе после рата остала подржављена или остала у поседу оних коjи су jе држали током рата. Мали део добара враћен jе преживелима, али не у потпуности. Делимично jе национализована 1952. и то заjедно са имовином ратних профитера. Државна политика у послератном периоду онемогућила jе да преживеле Јевреjе обештети Немачка.
Извор: НОВОСТИ