БАЊАЛУКА,/СРНА/ – Директор Републичког центра за истраживање ратних злочина Јанко Велимировић сматра да jе потребно анализирати однос између броjа поднесених извjештаjа Министарства унутрашњих послова /МУП/ Републике Српске о почињеним ратним злочинима над Србима у БиХ од момента оснивања Тужилаштва БиХ до данас, те предмета коjи се тренутно налазе под истрагом у тужилаштвима.
„Потребно jе jасно утврдити коjи предмети ратних злочина остаjу у Тужилаштву БиХ, а коjе ће процесуирати ентитетска, кантонална и окружна тужилаштва и судови“, рекао jе Велимировић Срни.
Он jе напоменуо да jе МУП Републике Српске поднио велики броj извjештаjа о ратним злочинима над Србима током протеклог рата у БиХ, али да jе велики броj предмета обустављен наjвjероватниjе jер су осумњичена лица у међувремену преминула.
„Поставља се питање како ће у таквим случаjевима српске жртве бити обештећене“, закључио jе Велимировић.
У тужилаштвима у БиХ тренутно jе под истрагом 1.265 предмета ратних злочина и то 705 предмета или 55,7 одсто у Тужилаштву БиХ, а 560, односно 44,3 одсто, пред осталим тужилаштвима, рекла jе на данашњоj конференциjи за новинаре у Сараjеву предсjедница Суда БиХ Медџида Кресо.
Кресо jе навела да jе Суд БиХ од почетка рада до данас из своjе надлежности пренио вођење поступка у укупно 175 предмета ратних злочина – 117 на судове у Федерациjи БиХ, 54 у окружне судове у Републици Српскоj и два предмета у Основни суд у дистрикту Брчко.