Може се закључити да је оснивање Италијанско-српског института за уметност, непрофитне, друштвено корисне невладине организације, мотивисано жељом да се допринесе обнови српског културног наслеђа на КиМ, рекао је Дарко Танасковић
Нашим културним наслеђем на Косову, његовим очувањем, заштитом и рестаурацијом, почиње да се бави Италијанско-српски институт за уметност. Ова италијанска неформална фондација формирана је управо с циљем да се ургентно рестаурира део непроцењивог уметничког блага које се већ дуго налази у опасности, како од зуба времена тако и од разних врста пустошења, које су пре две деценије започели, а онда у мартовском погрому 2004. докрајчили албански вандали, преносе Новости.
Вест из Рима потврдио је Дарко Танасковић, амбасадор Србије при Унеску:
– На основу података којима располажем, може се закључити да је оснивање Италијанско-српског института за уметност, непрофитне, друштвено корисне невладине организације, мотивисано жељом да се стручно, конкретно и правовремено допринесе обнови српског културног наслеђа на КиМ, а првенствено светиња које се налазе на Унесковој Листи културне баштине у опасности.
Добра која су уврштена на листу Унеска, која и данас чувају снаге НАТО, превасходно италијанске јединице, по процени групе архитеката, рестауратора, али и добронамерника изван ових професија, као што су италијански адвокати, међу којима и велики пријатељ српског народа Серђо Кастања, већ су започели серију „извиђања“ и процењивања на терену. У манастиру Високи Дечани су на провери статика ове драгоцене грађевине, као и стање конзервираности фресака, скулптура и декорисаних површина.
– Утиску о озбиљности ове иницијативе битно доприносе имена њених покретача, међу којима су еминентни експерти за заштиту и обнову архитектонског наслеђа минулих векова као што су Мајкл Лек и Катја Клементи, као и чињеница да је њен промотер у јавности угледни новинар и осведочени пријатељ Србије Ђузепе Закарија. Успех ове потенцијално веома корисне иницијативе пресудно зависи од тога да ли ће, и на који начин ће она бити институционализована, организована, уклопљена у координате програма и пројеката који у овој области већ постоје (укључујући и Унескове) и, нарочито, да ли ће логистички и материјално бити подржана, истакао је амбасадор Србије при Унеску Дарко Танасковић.
Први контакти су већ остварени са Канцеларијом за КиМ у Београду која је помогла да се препозна и одреди први амбициозни циљ: стављање у сигурно стање и рестаурација наше цркве непроцењиве лепоте и вредности, Богородице Љевишке у Призрену. Експерти Института су већ проценили да је ургентно да се реконструишу кров и под, јер су оштећени од воде која је продирала у унутрашњост у дугом периоду, а одмах потом следи рестаурација онога што је остало од фресака.
Подсетимо да немали број фресака у тамошњим манастирима потиче са почетка 14. века и садрже, између осталог, величанствене и раскошне радове који су приписани школи великог Ђота.
Ниво стручњака који ће се бавити овим послом изузетног је реномеа. Технички директор је познати архитекта Мајкл Лек, а рестаурирање фресака поверено је Катји Клементи, великом фирентинском експерту за конзервацију и рестаурацију фресака и других уметничких дела. Она ће на лицу места имати на располагању и свој стручни тим.
Прве трошкове извиђања на терену поднели су појединци који су формирали Институт. Они се сада обраћају европским фондовима за спасавање културних добара, али и приватним лицима, донаторима, како Италијанима у Италији, тако и италијанским привредницима у Србији и независним појединцима који имају добру вољу и сензибилитет за помоћ у спасавању наших манастира на Косову.
(ИН4С)
Опрема: Стање ствари
(Митрополија црногорско-приморска, 22. 3. 2018)
Извор: Стање ствари
Везане вијести: