fbpx
Ж | Ž

Podijelite vijest:

VAŽNO JE PAMTITI, ALI NE ZLOPAMTITI

Vladika Grigorije

Vladika Grigorije


Njegovo preosveštenstvo episkop zahumsko-hercegovački i primorski Grigorije izjavio je povodom 20 godina od hrvatske akcije „Oluja“ da se treba sjećati, ali ne i zlopamtiti, jer je zlopamćenje jedan od najstrašnijih grijehova, poput ubistva, koje vodi samo u zlo.
Vladika Grigorije ističe da se treba sjećati, priklanjajući glavu pred žrtvama i njihovom stradanju, ali ne sa željom za osvetom.

„Zlopamćenje vodi samo u zlo, u začarani krug koji je nemoguće prekinuti i koji nema nikakvog, ama baš nikakvog smisla, niti pruža istinsku utjehu“, rekao je episkop Grigorije za beogradski nedjeljnik „Vreme“.

Vladika Grigorije poručio je da je neophodno njegovati kulturu sjećanja, navodeći da su dva eksplicitna i dijametralno suprotna primjera u tom slučaju jevrejski i srpski narod.

On je podsjetio da Jevreji već decenijama, od završetka Drugog svjetskog rata, grade i njeguju kulturu sjećanja, podsjećajući sebe, ali i cijeli svijet, na sve strahote i stradanja koje je pretrpio njihov narod u Holokaustu.

„Jad Vašem je poznat u cijelom svijetu kao simbol nastojanja i istrajnosti jednog naroda da se konstantno sjeća svoje prošlosti, kako mu se ona, ne daj Bože, još jedanput ne bi ponovila“, dodao je episkop.

On je napomenuo da se, s druge strane, Srbima dogodio Jasenovac, dogodili su se Prebilovci i mnoge jame bezdanice na čijem dnu leži bezbroj kostiju srpskih stradalnika iz Drugog svjetskog rata, te zapitao ko je o tome i kako govorio u posljednjih 75 godina.

„Ako spomen na jasenovačke i prebilovačke mučenike nije išao u prilog komunističkoj idealogiji i isforsiranom bratstvu i jedinstvu naroda bivše SFRJ, u čemu je problem posljednjih 25 godina, kada se opet blijedo i jedva sjećamo, recimo, jasenovačkih žrtava? Da li smo iz svega toga naučili lekciju, da li smo bili na oprezu kada je započeo novi rat?“, zapitao je vladika Grigorije.

Prema njegovim riječima, odgovori su jasni, i upravo zahvaljujući kulturi sjećanja i pamćenja, jevrejskom narodu stradanje poput, onog u Drugom svjetskom ratu, više ne bi moglo da se ponovi, bar ne u istom intenzitetu.

„To je jedan od bitnih razloga zašto je, zapravo, neophodno njegovati kulturu sjećanja“, ističe vladika.

Prema njegovim riječima, srpsko i hrvatsko viđenje „Oluje“ jedva da se mogu pomiriti i teško da će se to desiti u skoroj budućnosti.

„Sve dok političari diktiraju tempo i kreiraju istinu, a to je oduvijek tako bilo i biće, postojaće dvije strane medalje i viđenja ovog događaja, dok će istina tavoriti negdje u zapećku“, rekao je vladika Grigorije.

On je dodao da su na ovim prostorima ljudi na svim stranama gajili češće zlopamćenje nego pamćenje.

„Dakle, neizmjerno je važno svjedočiti istinu, ali se osloboditi tereta ozlojađenosti i potrebe za osvetom, usmjeravajući se ka praštanju“, poručio je vladika Grigorije.

U hrvatskoj vojno-policijskoj akciji „Oluja“ na bivšu Republiku Srpsku Krajinu, koja je počela 4. avgusta 1995. godine, protjerano je 250.000 Srba, a 2.000 ih je poginulo i nestalo.

 

Izvor: tl_files/ug_jadovno/img/otadzbinski_rat_novo/2014/srna.png

 

Vezane vijesti:

UPUĆEN NAJOŠTRIJI PROTEST ZAGREBU ZBOG POZIVA NA LINČ SRBA

HRVATSKA PARADOM PORUČILA SRBIMA DA SE NE VRAĆAJU

Vladika Grigorije: Prebilovci su najjači i najsvježiji simbol …

vladika grigorije pozvao na praštanje ne imenujući zločince

Oluja – Jadovno 1941.

Podijelite vijest:

Pomozite rad udruženja Jadovno 1941.

Napomena: Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne održavaju stavove UG Jadovno 1941. Komentari neprikladnog sadržaja će biti obrisani bez upozorenja.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pratite nas na društvenim mrežama: