Француски хуманиста Арно Гујон промовисао је вечерас у Брчком књигу „Сви моји путеви воде ка Србији“, која говори о драми српског народа на Косову и Метохији.
„Важно је да људи знају како се живи на Космету. Важно је да свједочим о сусретима са тим људима који су ме ганули и учинили да се одлучим да повежем свој живот са животом Срба и настаним се у Србији“, рекао је Гујон, који је одржао и предавање на Економском факултету у Брчком.
Он је навео да је и 20 година послије рата ситуација на Космету и даље напета.
„Вјерујем да ћемо сви заједно успјети да допринесемо смиривању тензија и да ћемо омогућити тим храбрим и племенитим људима бољи живот. Људи који живе на Космету су заиста вриједни и радни и раде све што је у њиховој моћи како би имали нормалан живот, али околности су тешке и компликоване“, нагласио је Гујон.
Он је додао да га је снимак који је видио 2004. године први подстакао да помаже Србима, а касније су то били људи које је упознао.
„Када смо на телевизији видјели паљење села, цркава, без икаквих реаговања, били смо шокирани и одлучили смо да учинимо нешто“, рекао је Гујон.
Он је додао да је то био први корак ка развоју Хуманитарне организације „Солидарност за Косово“ у Француској.
„Нисмо знали много о хуманитарној ситуацији на Косову и Метохији, знали смо само да тамо има пуно проблема. Тада сам се први пут срео са људима у енклавама, знао сам да ће мој живот убудуће бити везан за њих. Као појединци од 19 година знали смо да не можемо много тога промијенити, али да можемо ситуацију учинити мало бољом. Четрнаест година касније и даље смо ту, урадили смо пуно тога“, рекао је Гујон и додао да су, нажалост, потребе и даље огромне.
Он каже да се не обазире на критике неистомишљеника о његовом раду, јер га на његовом путу води љубав према Србији и људима које сусреће и увијек ће их памтити.
„Ту љубав показујете не само ријечима, већ и дјелима градећи школе и реновирајући куће и вртиће. Порука за све је да треба да кренемо ка позитивним акцијама“, истиче Гујон и додаје да ће наставити да подржава српски народ на Космету.
Он је додао да је у Француској одржано стотине предавања о Србима на Космету, те да у централној Србији има редовна предавања, а у Републику Српску долази кад год може.
Драган Томић, предсједник брчанске „Просвјете“, која је заједно са „Козервативним клубом“ организатор ове вечери, истиче да су и они, инспирисани ликом и дјелом Гујона, покренули хуманитарну акцију за помоћ људима на Космету.
„Ми смо контактирали Гујона да видимо на који начин помоћи дјеци са Косова и Метохије и одлучили смо се за новчану помоћ. Наши суграђани имају прилику да учествују у овој акцији до 15. децембра“, рекао је Томић.
Власник Издавачке куће „Агапе“ Александар Гајшек рекао је да му је велика част што је Гујон своју књигу објавио у његовој издавачкој кући.
„Ми смо већ неколико мјесеци, а можда и више од годину дана веома активни. Обилазимо како Србију, тако и Републику Српску, радујемо се што сусрећемо нове људе, нову публику и да заједно покушамо да направимо неки бољи свијет“, рекао је Гајшек.
Осим Гујона, у Брчком је вечерас гостовала и Александра Нинковић Ташић, предсједник Образовно-истраживачког друштва „Михајло Пупин“, која је говорила о лику, животу и дјелу Пупина, као и његовом доприносу српској култури, науци и историји.
„Порази су, пише Михајло Пупин, само кратка одморишта, за будуће побједе. Када пишу Пупин, Тесла и Милутин Миланковић, ви њима вјерујете. Због тога је веома важно да пред нама имамо најбоље слово које даје снагу српском народу, слово вјере, честитости, чојства и упорности. Те књиге су чаробне, посебно у рукама дјетета, од њих се постаје бољи и драгоцјенији човјек“, рекла је Ташићева.
Извор: Срна
Везане вијести:
Арно Гујон: Грло ми се стегло када ми је девојчица на КиМ рекла „Ово је моја прва лутка у животу“
Арно Гујон за „Новости“: Медијска хајка ме доводи у опасност
Гујон: Срби на Косову се надају, али не кажу више – биће ускоро, кажу – биће, ваљда