fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

„Уставно дефинисати положај 1,9 милиона Срба у сусједним земљама“

У осам земаља сусједима Србије процјењује се да живи 1,9 милиона Срба чији положај је потребно дефинисати уставно и у складу са међународним конвенцијама, поручио је помоћник министра спољних послова Србије за дијаспору Вукман Кривокућа.

Скупштина Србије Фото: РТРС
Скупштина Србије Фото: РТРС

„То је посебно важно учинити у Хрватској, Македонији, Црној Гори и Албанији“, рекао је Кривокућа на данашњој сједници Одбора Скупштине Србије за дијаспору и Србе у региону.

Он је рекао да је Србија трајно заинтересована да се српске заједнице у дијаспори развијају у складу са међународним конвенцијама, а да Срби престану бити дискриминисани и присиљени на асимилацију због националне и вјерске припадности.

Савјетник премијера Србије за регионалну сарадњу Владимир Божовић истакао је да је очување националног и културног идентитета од кључног значаја за Србе који живе ван Србије.

Он је у осврту на стање српских заједница у окружењу истакао да су Срби у Федерацији БиХ /ФБиХ/ у посебно тешком положају, јер имају проблеме у остваривању свих права.

Божовић је додао да је тешка ситуација и у Црној Гори, као и у Хрватској.

„Од 2002. до 2013. године у Хрватску се вратило само око 12.000 Срба. Тек 2.000 од 15.000 српске деце у Хрватској уче на матерњем језику, а Срби су изложени свакојаким харангама“, рекао је он.

Божовић је навео да Срби у Словенији немају статус националне мањине, иако је српска заједница која броји 65.000, знатно већа од италијанске, која је добила тај статус.

Према његовим ријечима, српски језик се губи у основним школама у Македонији, а у Румунији се двојезичност задржала само у натписима насељених мјеста гдје живе Срби.

Он је нагласио да је положај Срба у Мађарској углавном добар, али да се тамо јавља проблем финансирања пројеката српске заједнице.

Говорећи о Републици Српској, Божовић је истакао да су односи Србије и Српске нераскидиви и да су заједно и „у вољи и у невољи“.

„Недавно смо били у Градини да покажемо да заборава нема и неће бити, већ да ћемо чувати сјећање на наше жртве“, поручио је Божовић и додао да се нада скорој реализацији пројекта државног меморијалног комплекса у Београду.

Извор: Радио Телевизија Републике Српске

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: