fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

„Устанак“ за помирење!

Редитељ Жељко Сошић, за „Новости“, о бурним реакцијама у јавности на играну серију Телевизије Црне Горе

У серији су представљени историјски ликови
У серији су представљени историјски ликови

Божићни устанак, прва играна серија са историјском тематиком у црногорској ТВ продукцији „таласа“ ових дана емоције Црногораца – оних чији преци су пре једног века хтели да се ослободе „српске окупације“, али и потомака оних који су 1918. били за уједињење са Србијом. Овај трагични догађај и после толико времена предмет је жестоких спорења „две Црне Горе“.

Редитељ Жељко Сошић ухватио се „врућих кромпира“ и решио да из уметничког угла та збивања пренесе на екран. На питање како се родила идеја за пројекат, он у разговору за „Новости“ каже да је најпре настала потреба да се направи играна ТВ серија, као форма коју никада није радио и која се у Црној Гори ради врло ретко.

– Након тога сам помислио да би било добро бавити се неким догађајем из богате, узвишене и трагичне црногорске историје. Годинама сам проучавао историјске изворе разних периода, и тако дошао до 1918. Био сам запањен, а и данас сам, колико се мало зна о том периоду. Наравно, као редитељ, а не историчар, пронашао сам у том периоду и догађајима озбиљан потенцијал за драмску, играну структуру, и заједно са сарадницима кренуо у рад на сценарио.

* Требало је ипак храбрости за ову шкакљиву тему.

– У праву сте, јер се ради заиста о скривеној страни историје. Тиме је наш задатак био двоструко тежи – поред великог задатка да се направи квалитетна играна продукција, требало се носити и са огромним теретом тих тешких и болних догађаја. Дакле, поред уметничког, имали смо и друштвено-историјски ризик. Носимо се са свим тим, јер се ослањамо пре свега на наше уметничке занате и домете, али и на реалан и частан приступ историјским околностима.

* „Устанак“ и данас дели Црногорце. Да ли ће их серија помирити?

– Историјско помирење треба да наступи унутар Црне Горе, али и између две државе – Црне Горе и Србије. – Мислим да су она неопходна, иако је ово Балкан, подручје које никада није било стабилно и на коме се историја ни садашњост не тумаче правилно и истинито. Прво треба до краја, бескомпромисно, утврдити све догађаје и околности који се сада не знају. Тек након тога се може разговарати о помирењу, компромисима и напретку у односима.

Сцене снимљене у црногорским врлетима
Сцене снимљене у црногорским врлетима

* Колико су историјске личности, попут Крсте Поповића и Ђуре Драшковића, веродостојно пренете?

– Са историјским личностима и њиховим претварањима у драмске ликове увек постоји проблем, и то свуда у свету. Тај проблем је много већи на Балкану, јер су друштва наших држава углавном на јако ниском нивоу развоја. Острашћености, затуцаности, агресија, неспремност на дијалог, неразумевање уметности, наметање политичког изнад свих осталих ставова део су реалности коју живимо. Што се тиче ликова које сте поменули, морам рећи да смо достигли озбиљан ниво истинитости, иако би свима требало да буде јасно да се ради о играној форми, а не документарној. То подразумева да постоји сценарио, дијалог и карактери које играју глумци, као и драмска логика која има своје законитости и правила која су важнија чак и када се представљају историјске личности.

ИЗУЗЕТНА ЕКИПА ГЛУМАЦА

* КАКВО искуство носите са глумачком екипом?

Редитељ Жељко Сошић

– Имао сам привилегију и част да радим са највећим глумцима на Балкану – Наташом Нинковић, први пут сам радио са Војином Ћетковићем, чија ме глумачка моћ и харизма одушевила, глумачким легендама велике Југославије Марком Николићем и Бором Стјепановићем, врхунским хрватским глумцем Амаром Буквићем, великанима црногорског и регионалног глумишта Мирком Влаховићем, Младеном Нелевићем, Момчилом Пићурићем, сјајним Миодрагом Радоњићем и свима осталима.

АЏИЋ НИЈЕ ДЕО ТИМА

* КАКО коментаришете „излазак“ из ове приче консултанта за историјска питања Новака Аџића?

– Нема ту шта да се коментарише. Прво, он нема из чега да изађе, јер је његово ангажовање завршено још пре пар година. Друго, он је само један од неколико стотина сарадника који су по разним основама ангажовани на овом пројекту, и није био део ауторског тима који је креирао серију, па се не може дистанцирати од онога што није ни радио.

Аутор: В. КАДИЋ

Извор: НОВОСТИ

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: