fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

УСКОРО КЊИГА „ИСТОРИЈА РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ“

Капитална књига „Историjа Републике Српске“, коjа представља прву свеобухватну синтезу историjе Републике Српске и српског народа на овим просторима, требало би краjем августа или почетком септембра да изађе из штампе.

Чедомир Антић

Разговарала: Весна ШУРБАТ

Аутори књиге „Историjа Републике Српске“ су декан Факултета политичких наука у Бањалуци Ненад Кецмановић и историчар Чедомир Антић, коjи истиче да jе смисао писања овог дjела, приjе свега, идеjа триjумфа научне истине и да су аутори jасно дали одговор да jе Српска настала као демократско право jедног народа.

Антић у интервjуу Срни наглашава да jе потребно да српски народ има и своjу ентитетску историjу, посебну историjу Републике Српске и њене прошлости.

„Ако су Словениjа, Хрватска, Македониjа имале право да се отцепе, онда су имали и Срби из БиХ. У краjњоj линиjи, Република Српска jе међународно призната Деjтонским мировним споразумом. Она ниjе међународно призната независна држава, али jесте призната као ентитет и њен статус jе међународно признат и гарантован“, нагласио jе Антић.

Антић jе рекао да jе у књизи обрађена историjа Српске, и то не само од њеног оснивања 1992. године и међународног признања 1995. године, већ и историjа српског народа на овом простору од досељавања Срба, а постоjи и jедно поглавље коjе се бави и периодом приjе доласка Срба на те просторе.

Он jе навео да се књига завршава обрађивањем тема попут терористичког напада у Зворнику, обиљежавања 20 година од злочина у Сребреници, као и наjаве референдума за самосталну Српску 2018. године.

Антић jе рекао да књигом „Историjа Републике Српске“ аутори не желе да одвоjе српски народ из Републике Српске од српске нациjе jер jе она, као и њена историjа jедна и недjељива, али да желе да истакну да постоjи jедна посебна историjа коjа jе дио српске историjе.

„То jе историjа настала у посебним условима српског народа у Републици Српскоj и њеног развоjа, као и изазова упућених, пре свега ревизиjом историjе, њеним новим тумачењима и употребом у политиче сврхе. Та прошлост jе jединствена за све Србе, али има одређене посебности за српски народ у БиХ“, истакао jе Антић.

Антић jе рекао да jе посебно важно што су аутори дониjели одређени броj нових података и одговорили на нека важна питања – од идентитета средњовjековног становништва Босне, преко тумачења сложених етничких процеса коjи су довели до њеног одваjања.

Према његовим риjечима, изнесена су и врло важна тумачења како jе дошло до сукоба унутар друштва на простору прво османског пашалука, а потом аустроугарске покраjине, коjи су довели до сукоба нациjа, до геноцида 1941-1945, те до тешких злочина у претходном рату.

„Мислим да смо пружили одговоре на многа питања коjа су злоупотребљена у претходном периоду – од тумачења распада државе, одређених права, па до ратних жртава“, каже Антић.

Он jе навео да књига садржи jедно посебно поглавље, у вези са „антисрбизмом“, коjе се односи на кампању, приjе свега, филмску. Антић каже да постоjи поглавље о употреби филма у негативноj кампањи у САД и неким европским земљама против Републике Српске и српског народа.

„Мислим да ћемо, када будемо представљали ову књигу, издвоjити тих тридесетак врло важних питања, актуелних и данас и за коjа веруjемо да им нису пружени овако утемељени одговори, какви су пружени у овоj књизи“, рекао jе Антић.

Риjеч jе, истиче Антић, о jедноj комплексноj историjи тла од преисториjе, преко античких времена, до досељавања Срба, стварања прве српске државе у њеном оквиру на простору наjраниjе Босне, преко стварања средњовjековне босанске бановине, потом краљевине, а затим османског ропства, националних покрета, препорода, устанка.

Књигом су обухваћени периоди велике источне кризе, аустроугарске окупациjе, Првог свjетског рата, уjедињења српског народа у оквиру Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца, Краљевине Југославиjе, потом Другог свjетског рата, као и геноцида коjи jе извршен над Србима у Независноj Држави Хрватскоj од хрватских и муслиманских фашиста.

Антић наводи да су обрађени и периоди револуциjе, рата за слободу, потом стварања Социjалистичке Републике БиХ, њеног развоjа, статуса српског народа у њеном оквиру и коначно демократизациjе и првих страначких избора у СР БиХ.

„Реч jе и о периоду грађанског рата у БиХ, односно одбрамбено-отаџбинског рата – како га зову у Републици Српскоj, коме су посвећене чак три целине у књизи, до последњег поглавља коjе се бави 20-годишњим периодом после Деjтонског споразума и успоставе модерне и међународно признате Републике Српске као ентитета у БиХ“, рекао jе Антић.

Говорећи о историjскоj Босни, Антић наводи да се, на основу извора, може рећи да се Босна (БиХ jе конструкт из 19. виjека) први пут помиње у историjи у оквирима ране српске државе, из коjе jе почела постепено да се издваjа.

„Извесно jе да би, да ниjе било османског осваjања, постепено биле створене две државе, али jако сродне и jако везане jедна за другу jер jе постоjало уверење о етничкоj сродности пре исламизациjе дела становништва Босне“, рекао jе Антић.

Прво издање књиге од око 400 страница биће луксузно штампано у великом формату, а има врло угледне рецензенте из Српске и Србиjе, као и 11 сарадника.

Књига има 190 фотографиjа, репродукциjа, илустрациjа, карата, од чега 44 оригиналних карата коjе се већином односе на период друге половине 20. виjека, посебно на рат и послиjератни период.

Неке од фотографиjа и илустрациjа први пут су обjављене у овоj књизи, коjа ће бити штампана на масном папиру. „Надамо се да ће за неколико месеци `осванути` и енглеско и популарно издање. Желимо да књига дође до великог броjа грађана“, истакао jе Антић.

 

Извор: tl_files/ug_jadovno/img/otadzbinski_rat_novo/2014/srna.png

 

Везане виjести:

Спомен на Српску Краjину – Jadovno 1941.

пресуда у корист великих сила, подjеле и сукоби ће остати

Србиjа разговара: Положаj Срба у суседству – Jadovno 1941.

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: