Измене Кривичног законика изазвала опречне реакције посланика. Одредбе непримењиве на тврдњу да је злочин у Сребреници геноцид
Измене Кривичног законика, о којима расправља Скупштина Србије и којима се уводи негирање геноцида као кривичног дела, не значе да ће онај ко оспори да је злочин у Сребреници био геноцид ићи у затвор. С друге стране, то би могло да се догоди ономе ко негира да се ратни злочин у Поточарима догодио. Предуслов је да због те изјаве, на пример, избију немири или буде угрожен нечији живот.
Новом одредбом, затвором од шест месеци до пет година биће кажено одобравање, негирање или значајно умањивање геноцида, злочина против човечности и ратних злочина, али само за кривична дела утврђена правоснажном пресудом суда у Србији или Међународног кривичног суда.
Кад је реч о Сребреници, ко изјави да се тамо није догодио геноцид, него ратни злочин, не би требало да буде кажњен. Наиме, Међународни кривични суд, за разлику од Хашког трибунала, никада није пресудио да је тамо почињен геноцид.
Члан радне групе за израду закона проф. Милан Шкулић објашњава да је реч о новом облику кривичног дела изазивања националне, расне или верске мржње:
– Није довољно само оспоравање геноцида, ратног злочина или злочина против човечности, већ оно мора да резултира тешким последицама, насиљем и ширењем мржње да би било третирано као кривично дело.
ЗАБОРАВИЛИ НА НДХ
Према речима Шкулића, требало би увести два амандмана да се не би произвољно тумачио закон. У првом, морало би да се наведе да је окривљени негирањем геноцида или ратног злочина намерно хтео да изазове расну, верску, националну и другу мржњу. Другим амандманом требало би уврстити, поред судских, и историјске пресуде да се негде десио геноцид. Ово се, посебно, односи на НДХ. – Апсурдно је да наша земља не може да процесуира оне који шире мржњу и насиље тврдећи да у НДХ није било геноцида над Србима, Јеврејима и Ромима – каже Шкулић.
Он додаје да је могуће оспорити постојање одређеног геноцида у научном или другом раду, али да то неће бити кажњиво уколико не постоје насилне последице. Такође, неће бити кажњиве ни изјаве дате раније.
Пажњу на ову измену КЗ скренуо је Милош Јовановић, потпредседник ДСС, који је оценио да је формулација садржана у предлогу „непрецизна, подложна различитом тумачењу и може да проузрокује изразито штетне последице“:
– Са политичког и стручног становишта ова допуна не сме да буде усвојена. Историјске истине и расправе не могу бити предмет кривичних законика, као што ставови о историјским догађајима не могу да буду законом санкционисани. У супротном, једно од основних људских права, право на слободно мишљење, било би апсолутно угрожено.
Лидер СРС Војислав Шешељ каже за „Новости“ да ће радикали гласати против измена КЗ, иако се тачка о негирању геноцида не може применити на Сребреницу.
С друге стране, шеф посланика ЛДП Чедомир Јовановић сматра да је неодрживо да се та одредба односи само на пресуде Међународног кривичног суда и домаћих судова, а да се игноришу одлуке Хашког трибунала.
Аутор: В. Ц. С. – В. М.
Извор: НОВОСТИ