Планирано је да се пројектом обухвате млади од 10 до 15 година из основних школа, клубова и заједница из Србије, региона и српске дијаспоре. Свака екипа биће састављена од 3 члана рођених од 1.1.2007 до 1.1.2012. Своју екипу можете пријавити попуњавањем пријавног формулара најкасније до 31.10.2022. године; и тако и сами постанете део овог значајног пројекта.
Међународно квиз такмичење „Немањићи“ је први пут одржано 2019. године, са идејом да окупи младе из Републике Србије, Pепублике Српске, Црне Горе, региона и српске дијаспоре. Јединствени циљ овог такмичења је очување српског културног идентитета. Пројекат „Немањићи“ је временом постао најмасовнија културна манифестација васпитно-едукативног карактера за које се такмичари узраста од 10 до 15 година пријављују преко школа, црквених општина, клубова, удружења и других српских организација из домовине и дијаспоре.
Организатори квиз такмичења су:
- Удружење грађана „Немањићи“
Суорганизатори пројекта су:
- НВО „Стари Мостови“ Херцег Нови
- Удружење грађана „Неимари“ Београд
Сарадници на пројекту су:
- Управа за дијаспору и регионалну сарадњу у Влади Републике Србије Министарство иностраних послова
- Министарсво за европске интеграције и међународну сарадњу у Влади Републике Српске
- Министарство просвете у Влади Републике Србије и Влади Републике Српске
Такмичење има за циљ да прошири и употпуни знање српске омладине о темама које се у редовном школском програму не обрађују у довољној мери или се уопште не помињу.
Године 2019. тема такмичења били су Немањићи. Тада је поводом 800 година самосталности Српске Православне Цркве, 26. јануара 2020. године у Народној библиотеци Републике Србије одржано финале првог српског међународног квиз такмичења Немањићи.
Године 2020. и 2021. тема такмичења били су знаменити Срби. Питања су обухватила живот и дело бројних личности из области књижевности, ликовне и музичке уметности, науке, историје, културе… Такмичари су имали прилике да уче о животима наших државотвораца, ствараоца, ратника, страдалника, хуманиста…
Године 2022. тема такмичења је Страдања Срба у двадесетом веку. Свесни остељивости теме чланови организационог одбора са највећом пажњом припремају материјал за учење.
Организациони одбор је задужен и одговоран за целокупни ток такмичења. Жири састављен од еминентних стручњака из различитих области будно прати све фазе такмичења.
Финале се одржава уз радио и ТВ пренос за српске просторе и просторе српске дијаспоре. Уколико нема техничких услова за директан пренос, онда се цео догађај снима и накнадно емитује. Такмичари који се пласирају у полуфинално, а затим у финално такмичење се окупљају у граду који је домаћин такмичења. Током пет дана боравка они имају прилике да се међусобно упознају и друже, размене како знање, тако и бројеве телефона и адресе. Организатори такмичења настоје да учесници овог догађаја кроз излете упознају ближу околину, испрате богат културно уметнички програм, добију вредне награде (електрични тротинети, лап топови, таблети, књиге…).
У такмичењу учествују екипе од по три члана (ученици од 10 до 15 година старости). За рад екипе одговарају одговорна лица (наставници или друга задужена лица).
Такмичење се одвија у неколико фаза:
- решавање онлајн теста (два или више квалификационих кругова у зависности од броја пријављених екипа). Ови тестови се одржавају у јануару и априлу.
- осам најбоље пласираних тимова на последњем квалификационом тесту се у мају месецу такмичи у два полуфинална квиза.
- победничке екипе из полуфиналних квизова, се након тога такмиче у финалном квизу.
- Организатор такмичења на сајту објави листу припремних питања и одговора на основу којих ће се правити питања за квалификационе тестове и квизове.
- Поред ових припремних питања, на сајту се објаве и тестови за вежбу
- После сваког круга квалификационих тестова, организатор објављује ранг листу и шаље свакој екипи резултате теста на е-адресу екипе.
- Комисија прегледа послате одговоре без увида у то која екипа је одговор послала.
- Организациони одбор, улаже велики напор да ово такмичење прође глатко и без проблема. Ипак неочекиване ствари се могу догодити и у тим непредвиђеним ситуацијама, организациони одбор настоји да пронађе решења која ће бити коректна и неће оштетити ни једну екипу.
- У случају да епидемиолошка ситуација спречи одржавање полуфиналних квизова или финалног квиза, полуфинале и финале се могу одржати онлајн без окупљања такмичарских екипа.
Детаљније о такмичењу можете сазнати директно на сајту такичења:
https://nemanjici.site
Како је изгледала завршница треће сезоне такмичења можете погледати на следећим адресама: