У Сарајеву је синоћ отворена изложба и представљена књига о жртвама Холокауста из БиХ и Аустрије.
Аутори изложбе „Жртве Холокауста из Аустрије и БиХ: портрети и сјећања“ и истоимене књиге су Аниса Хасанхоџић и Рифет Рустемовић, научни сарадници у Академији наука Аустрије, а организатор овог догађаја Аустријски културни форум Сарајево, у сарадњи са Јеврејским културно-просвјетним и хуманитарним друштвом „Ла Беневоленсија“.
Изложба његује транснационалну културу сјећања, представљајући на 22 панела, путем текста, докумената и фотографија, животне судбине жртава и страдалника Холокауста из Аустрије и БиХ, с нарочитим фокусом на Јевреје из Аустрије, који су након 1938. године као емигранти дошли у Југославију, те су, као избјеглице боравили и у градовима БиХ – Бањи Слатини код Бањалуке, Шамцу, Брчком, Чапљини, Дервенти и Гацку.
Говорећи о књизи, Хасанхоџићева је рекла да је у њој представљено 18 жртава Холокауста из БиХ.
Према њеним ријечима, књига „Жртве Холокауста из Аустрије и БиХ: портрети и сјећања“ наставак је истраживања које су она и Рустемовић објавили 2015. године у књизи „Траговима наших комшија: Јевреји у БиХ и Холокауст“ која се бавила историјом Јевреја у 15 градова у БиХ.
„Наш је циљ да се то не заборави, да наредне генерације могу нешто прочитати о томе“, поручила је Хасанхоџићева.
Изложба је отворена у сарајевској галерији „Нови храм“, а промоција књиге одржана је у Јеврејској општини.
Извор: СРНА