Kolona izbjeglih Srba iz Hrvatske
Udruženje za društvena istraživanja i komunikacije (UDIK) iz Sarajeva, u saradnji sa Centrom za žene žrtve rata – ROSA Zagreb, organizovaće u ponedjeljak, 3. avgusta, u Sarajevu i Zagrebu polučasovno stajanje kao znak sjećanja na zločine nad Srbima u vojnoj akciji Hrvatske vojske pod nazivom „Oluja“ 1995. godine.
Iz UDIK-a je saopšteno da polučasovna stajanja počinju u 11.00 časova i da će istovremeno biti održana ispred zgrade Ambasade Hrvatske u Sarajevu i na Trgu Bana Jelačića u Zagrebu.
Osim toga, stajanja predstavljaju mirni protest povodom hrvatskog državnog organizovanog poricanja zločina počinjenih u akciji „Oluja“.
UDIK će uputiti i otvoreno pismo predsjedniku Hrvatske Kolindi Grabar Kitarović i još jednom pozvati na moralnu i političku odgovornost prema svim građanima koji žive u Hrvatskoj.
Udruženje smatra neprimjerenim stav Kitarovićeve koja u svojim govorima otvara pitanja, te iskazuje empatiju prema bošnjačkim žrtvama zločina u Srebrenici, a u istom momentu jasno i glasno se stavlja u službu glavnog protagoniste negiranja zločina nad Srbima u akciji „Oluja“.
„Vaše prisustvo komemoraciji u Memorijalnom centru `Potočari` izgleda nam kao dobro prikupljanje političkih poena na osnovu srebreničkih žrtava u okviru EU, a najavljivanje vojne parade u Zagrebu i slavljenje `Oluje` kao dobijanje unutrašnjih poena“, navodi se u pismu.
Ističe se da je ravnodušnost prema počinjenom zločinu najviši stepen okrutnosti i da je to nastavak politike zla koja ponižava žrtve i produbljuje jaz među etničkim zajednicama u Hrvatskoj, ali i nosi nepovjerenje u regionu.
„Obraćamo Vam se javno kao najodgovornijoj osobi Hrvatske sa zahtjevom da javno progovorite o zločinima Hrvatske vojske u akciji `Oluja` i da prekinete politiku ćutanja nad srpskim žrtvama ove operacije“, navodi se u pismu.
Podsjećajući da se demokratičnost jedne države mjeri po pravima manjina, u UDIK-u tvrde da je Hrvatska, nažalost, većinu svojih manjina protjerala ili im pak uskratila njihova prava, a sve je to vojnom paradom podržala i predsjednik Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović.
„Ukoliko budete ignorisali ove apele i krik za pravdom i istinom, činite najveći zločin – zločin ćutanja“, zaključuje se u pismu.
Podsjeća se da je u akciji „Oluja“ poginulo i nestalo 1.853 Srba, a protjerano najmanje 220.000 stanovnika nekadašnje Republike Srpske Krajine.
Vezane vijesti:
Hrvatska mora razviti novu kulturu sećanja
Frljić u Rijeci organizuje kontra-Oluju