fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

У Панчеву откривен споменик борцима из ратова деведесетих

Панчево – Споменик борцима палим у борбеним дејствима деведесетих година 20. века са територије општина Панчево и Ковачица откривен је уз звуке војничке трубе и у присуству породица погинулих, представника Владе Војводине, Војске Србије, МУП-а Србије, Полицијске управе Панчево, борачких удружења, сабораца, колега и пријатеља.

Иницијатива остварена после 15 година (Фото: О. Јанковић)
Иницијатива остварена после 15 година
(Фото: О. Јанковић)

Имена 69 учесника у борбеним дејствима с почетка деведесетих у источној Славонији и 1998–1999. године на Косову и Метохији уклесана у четири спојена гранитна крила која творе крст спомен-обележја, аутора Уроша Зубића, подигнутог на иницијативу и залагањем Удружења бораца српских ратних ветерана Панчево.

– Међу њима су припадници свих вероисповести са подручја свих месних заједница општине Панчево, од голобрадих младића на одслужењу редовног војног рока Војске Југославије (1990–1992) до војних ветерана из резервног састава (1998–1999), као и припадника српске полиције, који су дали оно највредније што су имали: свој живот. Све су то јунаци који су се борили и одбранили Србију – каже Октавијан Секешан, председник панчевачког Удружења бораца српских ратних ветерана.

Иницијатива да буде подигнут споменик на којем ће трајно остати уписана имена погинулих јунака стара је више од деценију и по. После година прибављања потребних дозвола и подељених мишљења, која Секешан не би ни да помиње, проблем је био и новац, а онда је потребну суму од 700.000 динара лично донирао Душан Бајатовић, високи функционер Социјалистичке партије Србије.

– Нисмо могли ни да се надамо нити да поверујемо да ће се ово ипак десити и да ће споменик бити подигнут. Да није овог обележја, многи од њих би били заборављени, јер су се неке породице и угасиле и нема наследника да негују сећање. Ова имена у камену биће једини траг да су ти људи постојали и дали живот за своју земљу –речи су чланова породица који су у сузама пропратили откривање споменика, које су затим освештали православни и католички свештеници.

– Оно што некада остане од људи јесу дела или споменици, који код породица и пријатеља буде сећања, а онима који доносе одлуке преносе поруку и опомену да је у центру живот човека и да он са собом доноси квалитет, а да је све материјално, све инвестиције, профит, тржиште и капитал, другоразредна категорија – казао је Иван Ђоковић, потпредседник Владе Војводине.

Завршном чину подизања обележја претходиле су године истраживања по архивама Београда, Војног одсека у Панчеву и Књиге догађаја 51. Механизоване бригаде Панчева за ратове почетка деведесетих година. Удружења бораца српских ветерана Панчево подсећа на изузетно неповољан положај и небригу државе о људима који су бранили и одбранили Србију. Данас, истичу, они су готово потпуно заборављени, а њихови подвизи и јунаштво нерадо се помињу.

Аутор: Олга Јанковић

Извор: ПОЛИТИКА

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: