У Њемачкоj се у просjеку сваки пети дан почини jедно кривично дjело коjе указуjе на повезаност са неонацистичком групом „Националсоциjалистичко подземље“ (НСУ) коjоj се на душу ставља убиство осам Турака, jедног Грка и jедне њемачке полицаjке, преноси политички недjељник „Шпигел“ у броjу од сутра.
Од откривања НСУ, у новембру 2011. године па до сада регистровано jе 259 таквих кривичних дjела, гласи одговор Савезне владе на питање посланика опозицине партиjе Љевица, Мартине Ренер.
У 120 случаjева ради се о деликтима у области пропаганде, попут случаjа из 2013. године у мjесту Дирен у Сjеверноj Раjни Вестфалиjи, гдjе jе на jедноj згради исламске заjеднице писало „НСУ живи даље и ви сљедећа жртва“, а регистровано jе, између осталог, и девет случаjева политички мотивисаног насиља – од подметања пожара до наношења тjелесних повреда.
Суђење првооптуженоj НСУ групе, Беате Чепе почело jе приjе двиjе године пред Вишим земаљским судом у Минхену, праћено демонстрациjама породица жртава Турака и других и уз ангажман чак 500 полицаjаца, затворене улице, надгледан ваздушни простор и огромно медиjско интересовање.
Медиjи, коjи нису могли добити мjесто у судници, чланови породица и други грађани коjи су жељели да присуствуjу суђењу су тада пред шатором испред суднице чекали на почетак процеса, коj jе почео у атмосферу емоциjа, напетости и неспоразума, због коjих су чак и љемачка и турска влада реаговале – турска, тражећи правду и акредитациjе за своjе новинаре, њемачка-обећаваjући фер процес и указуjући на независност судства.
Процес jе, наиме, почео jе уз неспоразуме, пошто Виши земаљски суд, приликом прве додjеле новинарских акредитациjа, од 50 мjеста, ни jедно jедино ниjе додиjелио турским медиjима, образлажући то малим броjем мjеста у судници и чињеницом да су акредитациjе додjељивали хронолошки.
У међувремену jе судски процес ушао у уобичаjену рутину, а Чепе, коjа jе оптужена за 10 убистава, два бомбашка напада и пљачке, изазива и даље пажњу у овом процесу коjи неки медиjи називаjу суђењем виjека и њемачким „Бреjвик“ процесом.
Чепе и њена „дружина“ изазвали су и пометњу и оставке водећих људи у редовима Савезне службе за заштиту устава, коjа се терети да jе краjем 2011. године уништила документе о операциjи названоj „Ренштаjг“, на сам дан када jе официjелно саопштено да jе код неонациста пронађено оружjе коjим су убиjени мигранти.
Њемачка влада се, у међувремену, извинила и породицама жртава неонацистичке групе „НСУ“ и исплатила на име одштете, око скоро милион евра.
Истрага полази од тога да су „НСУ“ основали наjмање троjе људи – Чепе, баштованка по струци, jедина жива, затим jедан професорски син и jедан помоћни грађевински радник.
Наjмање њих троjе, Беата Чепе (38), Уве Мундлос (+38) и Уве Бенхарт (+34) коjи су живjели у Цвикау, у jедноj староj, лиjепоj вили, а новац зарађивали крађама, сумњиче се да су као група НСУ у посљедњих десетак година убиjали странце по Њемачкоj и то снимали, али и пљачкали и нападали.
Миндлос и Бенхарт су прошле године пронађени мртви, а Чепе jе ухапшена.
На почетку „маратона убистава“ убиjена су 2000. и 2001. године два Турчина у Нирнбергу, за неонацисте, граду митског значења, jер jе ту Хитлер одржавао партиjске конгресе своjе странке.
Извор: Радио Телевизиjа Републике Српске
Везане виjести:
СЛАВЕ БОРБУ ПРОТИВ ЦРВЕНЕ АРМИЈЕ – Jadovno 1941.
Немачка:Неонацисти 21 месец затвора – Jadovno 1941.
ХИТЛЕР (НИ)ЈЕ СМИЈЕШАН? – Jadovno 1941.
БАВАРСКА ОБЈАВЉУЈЕ ХИТЛЕРОВУ КЊИГУ – Jadovno 1941.