fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Данас обиљежавање 25 година од убиства српских војника

Код Спомен-обиљежја у Жепи биће обиљежено 25 година од страдања 45 припадника Војске Републике Српске које су припадници муслиманских снага напали из засједе и мучки убили, а потом масакрирали.

Жепа Фото: РТРС
Жепа Фото: РТРС

Ово је био један од најтрагичнијих догађаја у новијој историји Пала с обзиром на број погинулих у једном дану и на једном мјесту.

Колона која се 4. јуна 1992. године кретала према брду Зловрх била је у хуманитарној мисији и имала је задатак да достави храну и воду војницима који су обезбјеђивали радио-релејни објекат на тој коти.

Са муслиманским снагама био је постигнут договор да српски војници мирно прођу. Међутим, муслиманске снаге су тај договор прекршиле и мучки с леђа, из засједе, напали српске војнике.

Стојан Глуховић са Пала као припадник Паљанског батаљона, тог 4. јуна 1992. године пратио је тенк и прагу на челу колоне. Он је, каже, наслутио невољу када су им муслиманске снаге минирале мост на путу према Зловрху.

– Након што смо мост поново оспособили, наша колона је наставила даље. У тренутку када смо ушли у први кланац на нас је са свих страна осута паљба. Настао је метеж и борба у којој су се на све стране чули јауци рањених – присјећа се Глуховић.

Он додаје да су већ на самом почетку напада изгубили везу са позадином и остатком јединице, а за повлачења је било већ касно.

– Свима нам је било јасно да је договор прекршен и да није ни требало вјеровати муслиманским снагама. Али, било је готово – каже Глуховић.

Он је истакао да су муслиманске снаге тада мучки убиле 45 и раниле готово 100 припадника Војске Републике Српске.

– Како сам преживио? То сами Бог зна! Нашао сам се ујутро у кањону неке рјечице, а око мене је било много рањених и погинулих сабораца. На срећу, убрзо су нам пристигле у помоћ јединице српске војске са подручја романијске регије. Тек када су се муслиманске снаге повукле, видјели смо да су цијелим путем куда је требало да прођемо били ископани ровови. То је доказ да је овај напад дуго припреман – нагласио је Глуховић.

Предсједник Борачке организације Пале Михајло Парађина рекао је да је обиљежавање страдања српских војника на Жепи дио календара обиљежавања значајних датума из ослободилачких ратова.

Он је најавио да ће сутра у Жепи бити служен парастос, прислужене свијеће и положено цвијеће у знак сјећања на 45 палих српских бораца.

Према његовим ријечима, његовање тековина одбрамбено-отаџбинског рата најмање је што садашње и будуће генерације могу учинити.

– Наша је обавеза да његујемо тековине одбрамбено-отаџбинског рата, а највећа од свих је Република Српска – рекао је Парађина Срни.

Помену у Жепи требало би да присуствују породице погинулих бораца, саборци, представници борачких организација Сарајевско-романијске регије, Српске православне цркве и општина са подручја града Источно Сарајево, као и представници Владе и кабинета предсједника Републике Српске.

Борачке организације општина Пале, Источни Стари Град и Хан Пијесак организују превоз до Жепе – полазак из Источног Старог Града предвиђен је у 8.00 часова испред Мјесне заједнице Вучја Лука, са Пала у 8.00 испред спомен-собе Коран, а из Хан Пијеска у 10.00 часова испред спомен-собе.

Парастос ће бити служен од 11.00 часова код спомен-обиљежја у Жепи.

Извор: СРНА

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: