Загреб — Хрватска председница Колинда Грабар-Китаровић изјавила је да „одговорно тврди“ да „у Хрватској усташтва и фашизма нема“, за разлику од Србије.
Како каже, у српском парламенту 21 посланик тврди да је западна граница Србије на линији Вировитица-Карловац-Карлобаг.
„Ако погледате и састав хрватског Сабора, нема ни једне парламентарне странке која заступа неку фашистичку или експанзионистичку политику. За разлику од тога у српском парламенту имамо 21 посланика који тврде да је западна граница Србије на линији Вировитица-Карловац-Карлобаг. И зато је чак и њихов председник на једном скупу у Сарајеву изјавио да је то озбиљан политички проблем“, рекла је Грабар-Китаровићева у емисији „Иза завесе“ ХРТ.
Она је казала да Хрватска жели да у Србији има „политичког партнера са којим ће решавари отворена питања“.
„До тешких питања још нисмо ни дошли. Али, Србија треба да промени своју реторику јер никоме не помаже. Увек сам за конструктивни приступ, нећу се враћати у прошлост, Хрватска је победила у Домовинском рату, Олуја је била легитимна операција, Србија то неће да призна, али можемо да идемо даље у нашим односима“, поручила је Грабар-Китаровићева.
Хрватска председница Колинда Грабар-Китаровић изјавила је такође да је „Хрватска настала на темељима борбе синова усташа и партизана“.
Како каже, „мир и стабилност на овим просторима неће владати вечно“.
„Хрватска се мора усредсредити на садашњост и будућност. Престанимо да расправљамо о прошлости. Модерна Хрватска настала је на темељима борбе и заједништва синова и кћери усташа и партизана и тај концепт заједништва који је промовисао председник Фрањо Туђман је нешто највредније у његовој политици и нешто што треба промовисати и даље“, рекла је председница Хрватске.
Оценила је да су нови су изазови пред Хрватском.
„Немојмо да се заваравамо да ће мир и стабилност на овим просторима владати вечно“, казала је Грабар-Китаровић.
„Републику Српску треба спустити на земљу“
Хрватска председница изјавила је да се „реално гледајући Република Српска понаша као засебни идентитет (у БиХ) и скоро као самостална држава“.
„Мислим да их треба полако вратити на земљу“, рекла је Грабар Китаровић.
Председница Хрватске тврди да „Република Српска није настала 9. јануара (1992), него је настала на темељу Дејтонских споразума“.
„Цели тај датум је не само велики фалсификат него опет провокација и један велики мит који се ствара“, сматра Грабар Китаровићева.
Она напомиње да је (председник РС) Милорад Додик најавио референдуме који би могли да даље дестабилизују БиХ.
„Међународна заједница је реаговала, али не довољно чврсто, и ту су моји напори у међународној заједници да се обрати пажња на БиХ. Треба да се направи нешто добро, унапред спрече потенцијални сукоби било каквих размера“, поручила је хрватска председница.
„Србија се наоружава, од кога се брани?“
Китаровићева је изјавила да на одлуку Србије да набави авиона Миг-29 не гледа као на трку у наоружању, јер Србија има право да се наоружава и брани свој ваздушни простор, али да би волела да зна од кога се то Србија брани.
„Нема ништа против њихове сарадње с Русијом, али њихове војне вежбе морају да буду транспарентне, као што су и НАТО. Волела бих да нас информишу шта желе да тиме постигну и од кога се то бране“, рекла је Грабар-Китаровићева у емисији „Иза завесе“ ХРТ.
Нагласила је да „Хрватска никада није напала ниједан центиметар српске територије“ и да је „уверена у способности хрватских оружаних снага да одбране Хрватску од било каквог угрожавања“.
Хрватска председница тврди да Србија „сада у време председничких избора једноставно подилази властитој јавности и гради митове“.
„Службена посета САД“
Изјавила је и да је током недавне посете САД, за коју тврди да је била службена и радна, са новоизабраним америчким председником Доналдом Трампом разговарала „о односима са суседним државама“ Хрватске.
„Разговарали смо о одредницама Трампове спољне политике, о томе како Хрватска у њима може и мора да нађе своје место, о нашим ставовима у отвореним питањима у суседству и о односима са суседним државама и њиховим интеграцијама“, навела је она.
Грабар-Китаровићева каже да је „схватила да политика Трумпове администрације неће сматрати простор југоистока Европе и Хрватску као један од својих великих приоритета јер ту нема рата и нема турбуленције“.
Фокусираће се на Сирију, на Ирак, Иран, на односе с Русијом и због тога је нужно упорно стављати нагласак на простор југоистока Европе. Јер ако САД и ЕУ изгубе фокус, постоји велика вероватноћа да ће се и даље компликовати односи међу државама и да ће се процес приступања чланству ЕУ и НАТО нама суседних држава још више успорити“, оценила је хрватска председница.
Она је додала да Хрватска „мора да се позиционира као саговорник, као суседна држава која може да ради на стабилности и безбедности у региону“.
Извор: Б92