Изложба „Пребиловци“, која свједочи о злочину усташа 1941. године у истоименом херцеговачком српском селу, отворена је вечерас у галерији бањалучког Културног центра „Бански двор“.
Изложба садржи 20 паноа са фотографијама и документима о страдању 850 од укупно хиљаду становника овог села и његовој обнови.
Један од аутора изложбе Драгослав Илић рекао је да би Пребиловци, ако би их посматрали само кроз страдање, били само једна црна тачка на карти НДХ.
„Овдје је акценат стављен на сјећање, јер су Пребиловчани кроз обнову Пребиловаца на темељу свог националног предања створили потпуно нов живот, пресемантизовали трагедију своје дјеце из дубина трагичности у висине светости“, рекао је Илић новинарима у Бањалуци.
Предраг Лозо, такође аутор изложбе, рекао је да изложба показује да вишевјековни процеси, који су резултирали геноцидом у НДХ 1941. године, трају и данас.
„Бацање 600 жена и дјеце из Пребиловаца у Шурманачку јаму показало је све страхоте цивилизације 20. вијека. Дешавања 90-их нису без коријена и дубоко сежу у прошлост наших народа на овим подручјима“, истакао је Лозо и додао да тренутно Пребиловци имају око 60 становника, углавном повратника.
Предсједник Српског националног друштва „Пребиловци“ Миленко Јахура рекао је да се деценијама није говорило о страдању Срба у Пребиловцима, те да су уништени многи документи и фотографије, па чак и кости жртава.
„Не само да је извршен злочин, него су настојали избрисати све доказе да се злочин догодио“, рекао је Јахура.
Предсједник Удружења грађана „Јадовно 1941“ Душан Басташић рекао је да је ова изложба у функцији објелодањивања истине о страдању и обнови Пребиловаца, те да не чуди чињеница да се 75 година након сатирања пребиловачких Срба не зна готово ништа, јер се о томе не учи у школама.
„Неодговоран је наш укупан друштвени и национални однос према српским цивилним жртвама које су побиле формације и хрватско становништво НДХ. Не само да нисмо пописали наше жртве, него их у највећем броју нисмо достојно ни сахранили. Још леже у јамама, затрпани и затрављени на мјестима њиховог страдања“, истакао је Басташић.
Он је похвалио херцеговачке Србе који су пострадале претке сахранили у Храм Васкрсења Христова у Пребиловцима, борећи се са великим егзистенцијалним проблемима и окружени потомцима некажњених злочинаца.
Удружење грађана „Јадовно 1941“, jе инициjатор и уз Културни центар Новог Сада носилац овог проjекта.
Организатори изложбе су СНД Пребиловци, УГ Јадовно 1941. и Бански Двор Бања Лука.
Изложба „Пребиловци“ до сада је постављена у Новом Саду, Београду и у Пребиловцима као стална поставка.
Везане вијести:
Изложба „Пребиловци“ у Бањалуци 19. јануара у Банском Двору
ВИДЕО – Изложба „Пребиловци“ – Београд 21. маj 2015 …
Спасовдан у Београду: Изложбом „Пребиловци” представљена …
У београду отворена изложба о страдању пребиловачких срба
Сећање jе пут поштовања коjим треба да идемо – изложба …