fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

У Андрићевом институту, уприличено је представљање Зборника докумената “Стари Брод, страдање Срба током Другог свјетског рата у романијском крају и дијеловима источне Босне“

Документа из Зборника “Стари Брод“ осветљавају догађаје из марта, априла и маја 1942.г, и сведоче да је већи број жена, деце и стараца српског порекла страдао у својим селима, по кућама, путевима, шумама, од Пала и Олова до Дрине, него на самој обали Дрине код Милошевића и Старога Брода.
ФОТО: Владимир Бурсаћ

Пише: Владимир Бурсаћ

У петак 24.маја 2024.г, у Вишеграду, у Андрићевом институту, уприличено је представљање Зборника докумената “Стари Брод Страдање Срба током Другог свјетског рата у романијском крају и дијеловима источне Босне“.

Након објављивања историјског романа “Корана ко рана“ (доживео већ три издања и преко 3000 примерака је поклоњено и продато) и документарног филма “Гаравице“ (до сада имао око 40 пројекција и видело га је преко 5000 људи), ово је нови пројекат Фондације Заборављени коријени.

Ово је први од три најављена Зборника докумената. Зборник садржи саслушања, пресуде, извештаје Земаљске комисије за утврђивање злочина окупатора и њихових помагача, као и изворна документа институција НДХ са њиховим извештајима, а односи се на данашње општине Соколац, Пале, Источни Стари Град, Олово, Кладањ, Власеницу, Хан Пијесак, Рогатицу, Вишеград, Ново Горажде, Горажде, Чајниче и Рудо.

Садржи 306 докумената на 640 страна. Документи потичу из три велика архива: Војни архив Републике Србије, Архив ФБиХ у Сарајеву и Архив Југославије Београд. По први пут јавности се представљају ови факсимили и преписи пресуда, извјештаја, записника и свједочења из 1946. и 1947. године.

У наредном периоду су планирани слични Зборници о страдањима Срба током Другог свјетског рата на просторима купрешко-бугојанског и бихаћког краја. На промоцији су говорили Драган Радовић, приређивач Зборника, проф.др. Милош Ковић редовни професор Филозофског факултета у Београду и Жељко Вујадиновић историчар и рецензент Зборника.

Присутни у препуној сали Андрићевог института су имали привилегију да слушају и учествују у изузетној дискусији говорника, како приређивача, тако и обојице професора, као и у разговору са присутнима, па се промоција одужила на пуна два сата.

Интересовање присутних као и целе јавности указује да постоји велика жеља да се што више сазна о овим темама, тако дуго сакриваним у мраку архива и историографије, са циљем очувања идеологије братсва и јединства. У суботу 25.маја 2024.г, један део учесника промоције Зборника, имао је част и привилегију да буде део државног обиљежавања великог злочина у Старом Броду на Дрини, у организацији Одбора за његовање традиције ослободилачких ратова Републике Српске.

Ради се о злочину који је над цивилним становништвом, женама, децом, девојкама и старцима у пролеће 1942.г извршила “Црна легија“, елитна јединица Усташке војнице, под командом Јуре Францетића. Укупан број жртава овог злочина над ненаоружаним збеговима је око 6000 уморених Срба.

Документа из Зборника “Стари Брод“ осветљавају догађаје из марта, априла и маја 1942.г, и сведоче да је већи број жена, деце и стараца српског порекла страдао у својим селима, по кућама, путевима, шумама, од Пала и Олова до Дрине, него на самој обали Дрине код Милошевића и Старога Брода.

Свечаност је почела поменом који су служили свештеници СПЦ. Обиљежавању су присуствовали Премијер Републике Српске Радован Вишковић, министар рада и борачко-инвалидске заштите Данијел Егић, начелници општина Вишеград, Соколац, Ново Горажде и друге делегације.

Поновићу речи премијера Радована Вишковића, да је на оваквом месту, најпримереније говорити ћутањем..

Извор: Владимир Бурсаћ – Фејсбук страница

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: