Тужилаштво БиХ ниjе дониjело одлуку у предмету „Добровољачка“ jер jош активно ради на истражним радњама у овом случаjу, рекао jе Срни портпарол Тужилаштва БиХ Борис Грубешић.
„Тужилаштво сигурно ниjе дониjело тужилачку одлуку у овом предмету, а када се то деси jавност ће свакако бити обавиjештена“, рекао jе Грубешић коjи ниjе желио да коментарише спекулациjе да ће тужилачка одлука бити донесена током jануара.
Тужилачку одлуку у случаjу „Добровољачка“ требало би да донесе међународни тужилац Џуд Романо.
Сараjевско „Ослобођење“ раниjе jе обjавило да jе у Тужилаштву БиХ припремљена одлука о обустављању истраге за командну одговорност у случаjу „Добровољачка“, али ће услиjедити кривични прогон за догађаjе, као што jе мучење заробљеника након напада на колону ЈНА у Добровољачкоj улици у Сараjеву.
За сада ниjе познато како ће тужилац описати догађаjе у Добровољачкоj улици.
„Ослобођење“ jе навело постоjање два обjашњења – да тужиоци и истражиоци нису пронашли доказе да jе напад на колону, коjа се 3. маjа 1992. године повлачила из команде са Бистрика, био организован и наређен, или да тужиоци оквалификуjу напад као дозвољен, а почињена убиства опишу као убиства у борби.
Тужилаштво БиХ од 2006. године води истрагу у предмету „Добровољачка“ због сумње да су бивши члан Ратног Предсjедништва БиХ Еjуп Ганић и више особа, међу коjима су генерал Јован Дивjак, Стjепан Кљуић и Јусуф Пушина одговорни за страдање припадника ЈНА коjи су се 3. маjа 1992. године повлачили из Сараjева.
Према подацима тима МУП-а Републике Српске за истраживање и документовање ратних злочина, у нападу на колону воjника ЈНА у Добровољачкоj улици, 2. и 3. маjа 1992. године убиjена су 42 и рањена 73 воjника и официра ЈНА.
Заробљено jе 215 припадника ЈНА коjи су били изложени психичком и физичком злостављању. Према изjавама свjедока у нападу на колону учествовали су припадници Териториjалне одбране и Зелених беретки и Патриотске лиге као и више самосталних наоружаних група.