У колевци некадашње ЈНА протерали „партизанска“ обележjа. Борци љути што jе партизанско гробље у „четничкоj“ улици
Обиљежавање дана Прве пролетерске бригаде НОВ
РУДО данас само мало личи на оно што jе било некад, нарочито до 1991. У граду коjи jе био колевка некадашње ЈНА, улица Прве пролетерске преименована jе у Улицу ђенерала Драгољуба Драже Михаиловића. Бронзана Титова биста у природноj величини, продата jе за 404 марке ужичкоj „Сигми“.
А, кад jе руђански Тито завршио на складишту отпада у Ужицу, са улица су скинута и имена његових сабораца, а њихова места заузели су краљеви, цареви и вождови
Нема смисла да се Партизанско гробље налази у Улици Драже Михаиловића, а не Прве пролетерске, како jе то било у прошлом веку. Тим пре што се у Партизанском гробљу налазе кости партизана погинулих и у борби са четницима. При томе немамо ништа против да се некоj другоj улици у Рудом да име Драже Михаиловића, ако то желе овдашњи становници – рекао jе у Рудом Зденко Дупланчић, борац Прве пролетерске бригаде из Београда. У томе му се придружио и Борис Петковић, председник „Југословенског центра Тито“ у Београду.
Они увераваjу и да jе „срамота што jе са Основне школе скинута ознака Прва пролетерска“.
Захтеве да се ова неправда исправи подносили смо бившоj власти СНСД, а већ две године молимо, али без резултата и садашњу из Савеза за промене. Зато смо одлучили да писмо упутимо председнику Српске Милораду Додику и Влади РС – рекао jе Дупланчић.
Професор Благоjе Церовић, бивши заменик начелника и члан ПДП, коjа jе учествовала у прошлоj, а и у овоj jе локалноj власти, по неписаном правилу и овог 22. децембра био jе „шеф“ прославе Прве пролетерске у Рудом, а о трошку локалне управе.
Читам у штампи да Титову пећину у Дрвару годишње посети и до 60.000 туриста, а наше Рудо – нико. А овде jе, званично, први пут у поробљеноj Европи, формирана прва регуларна антифашистичка бригада. Онога чиме би се сав нормалан свет поносио, у Рудом се, ето стиде – кажа за „Новости“ професор Благоjе Церовић.
Ул. Ђенерала Драгољуба Драже Михаиловића у Рудом
И Саво Коjадиновић, родом из Мокре Горе, а становник Рудог од 1955. године, каже: „У Рудом се понос и стид тумбаjу наглавачке, па не чуди што предност над Првом пролетерском добиjа Шеста личка“.
Све у свему, Руђани, засада, у туристичке сврхе нису искористили то што су им се, као ни у jедном другом месту „наместили“ и Тито и Дража. Тито jе у Рудом формирао Прву пролетерску, а Дражу jе на пролеће 1946. ухватила ондашња Удба на териториjи Рудог!
СВЕ КРЕНУЛО НИЗБРДО
Да ли због „прекраjања“ историjе или нечег другог, тек Рудом су кола кренула низбрдо. Са радом су престали „Рудопласт“, „Ауто-диjелови“, „Полимка“, а угасили се и „Пољопривредник“, Угоститељско предузеће „Лим“, а угашено jе и око 1.000 радних места. Живи се од пензиjа и локалног буџета од око 3.000.000 марака, коjима се годишње дода и око 1.500.000 марака „глобе“ од ХЕ „Вишеград“.
Извор: НОВОСТИ
Везане виjести:
„Фиреру били мрски и Дража и Тито“ – Jadovno 1941.
Тито jе тражио бомбардовање Србиjе 1944! – Jadovno 1941.