У Подгорици ће 7 и 8. јуна, бити одржано пето засједање Мјешовите православно-католичке комисије која разматра историјску улогу кардинала Алојзија Степинца, а тема овог скупа биће однос послијератне комунистичке власти према Степинцу и судски процес који је против њега вођен.
Очекује се да овај састанак буде мање полемичан од претходна четири, јер постоји начелна сагласност да Степинац није имао праведно суђење и да је процес био политички и идеолошки мотивисан, пише данашња „Политика“.
Српску православну цркву у Подгорици представљаће митрополит црногорско-приморски Амфилохије, који је и домаћин овог засједања, затим митрополит загребачко-љубљански Порфирије, епископ бачки Иринеј и епископ славонски Јован.
Аргументе српске стране износиће и амбасадор и стални изасланик Србије при Унеску Дарко Танасковић, те историчари Љубодраг Димић, Милан Кољанин и Радмила Радић.
Степинцу је суђено у октобру и новембру 1946. године, а суђењу су претходиле сложене политичке игре у вези са будућим устројством католичке цркве у Хрватској, у којима се Степинац није показао кооперативним по мјери нове власти.
Осуђен је на 16 година затвора и присилног рада, уз губитак грађанских права према оптужници која га је теретила за геноцид над Србима и осталима, као и за покатоличење православних Срба у Независној Држави Хрватској.
Пресуда из 1946. године у Хрватској је поништена прошле године, са намјером да се он прогласи за свеца.
Рад Мјешовите комисије требало би да се оконча закључцима на посљедњој сједници, крајем године у Риму, али ће представници СПЦ ускоро затражити да разговори о Степинцу буду настављени.
Како јавља „Политика“, један од разлога за такву одлуку СПЦ је и то што српским истражиоцима Ватикански архив није дао документа која су тражили.
Извор: СРНА
Везане вијести:
СПЦ и Ватикан о Степинцу: Чека се комисија Свете столице …
Други састанак мешовите комисије о Степинцу | Јадовно 1941.
Четврта рунда дијалога двеју цркава о Степинцу у Пожеги …
Споменик Степинцу и једна комисија | Јадовно 1941.
Комисија: Степинац знао за покрштавање, наставак разговора у …