Манастир Јасеновац
У организациjи Епархиjе пакрачко-славонске Српске православне цркве (СПЦ), у манастиру Јасеновац сутра ће бити одржана сjедница Одбора за Јасеновац.
Почетак сjеднице Одбора за Јасеновац планиран jе за 14.00 часова, саопштено jе из Спомен-подручjа Доња Градина.
Ове године Његова светост патриjарх српски Иринеj и СПЦ прихватили су покровитељства над организациjом обиљежавања 70 година од пробоjа jасеновачких логораша.
Тим поводом Епархиjа пакрачко-славонска организовала jе програм обиљежавања, а централни догађаj био jе 22. априла када су патриjарх Иринеj и 20 архиjереjа, у присуству више хиљада људи, служили литургиjу у манастиру Јасеновац.
Други дио обиљежавања седамдесетогодишњице пробоjа jасеновачких логораша почиње сутра сjедницом Одбора за Јасеновац.
На сам дан Светих мученика Јасеновачких, у недjељу, 13. септембра, у манастиру Јасеновац биће служена Света архиjереjска литургиjа, коjу би требало да служи Његово високопреосвештенство митрополит црногорско-приморски Амфилохиjе уз саслужење владика умировљеног херцеговачко-захумског Атанасиjа, бачког Иринеjа и славонског Јована.
У Спомен-подручjу Доња Градина 13. и 14. септембра биће одржана Међународна конференциjа на коjоj ће, осим српских теолога и филозофа, учествовати и стручњаци из иностранства.
Отварање конференциjе предвиђено jе у недjељу у 14.00 часова, а Конференциjа ће бити подиjељена на четири сесиjе.
Учесници су Кирил Феферман, представник руског Холокауст центра из Москве, архимандрит Хусиг Мардиросиjан, руководилац Одjељења за међурелигиjске односе испред Јерменске цркве и одличан познавалац геноцида над Јерменима у Првом свjетском рату, jереj Алексеj Нагорни и Томазо Делера, универзитетски професор из Италиjе, стручњак у области политичке филозофиjе, савремене jевреjске и италиjанске историjе.
Учесници конференциjе су и професори Жарко Видовић, Предраг Ристић и Олег Солдат.
Везане виjести:
Поводом празника Светих мученика Јасеновачких 13. септембра
Представљена књига „Заборављени“ о jасеновачким логорашима
Борба против „великосрпског мита“, или шта данас Хрватима значи Јасеновац