fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Данас парастос настрадалим Србима на Залазју

Данас ће бити обиљежене 24 годинe од страдања 69 српских цивила и војника на Петровдан 1992. године у сребреничким селима Залазје, Сасе и братуначиким Биљача и Загони.

Спомен обиљежје у сребреничком селу Залазје Фото: СРНА
Спомен обиљежје у сребреничком селу
Залазје Фото: СРНА

Осим 69 погинулих, тог трагичног Петровдана нестала су 22 Србина, од којих се 10 још воде као нестали, а њих седам је заробљено живих и још нису пронађени.

Од 22 нестала, 10 је случајно ексхумирано 10. јуна 2011. године из масовне гробнице на Залазју, приликом тражења настрадалих Бошњака. Посмртни остаци страдалих су послије више од годину идентификовани и сахрањени на Петровдан 2012. године, док је двоје ексхумирано, идентификовано и сахрањено раније.

Након свете литургије у цркви Покрова пресвете Богородице у Сребреници, чланови породица погинулих, родбина, комшије, саборци и делегације Борачке и Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила, те српских чланова општинске власти и друге делегације посјетиће мјеста страдања, пoложити цвијеће код спомен-обиљежја и прислужити свијеће за покој душа настрадалих.

Код споменика и костурнице на Залазју биће служен парастос за 69 Срба убијених на Петровдан 1992. године, као и за све остале српске војнике и цивиле из ове општине погинуле у одбрамбено-отаџбинском рату.

Тиме ће бити завршен програм традиционалне меморијално-хуманитарне и културно-спортске манифестације „Петровдански дани“ која се организује у знак сјећања на погинуле Србе.

Синоћ су завршени спортски турнири у малом фудбалу и баскету и уручене су награде најбољима, а данас је предвиђено да делегације Борачке организације посјете неколико породица погинулих бораца и ратних инвалида и уруче им скромну помоћ.

Такође, са већим закашњењем због прекида саобраћаја кроз Поточаре, одржана је промоција књига београдског новинара и књижевника Вање Булића.

Он је говорио о својим књигама прича и романима који се односе на некадашњи комунистички логор на Голом отоку, породичним несрећама тих осуђеника и систему мучења, шпијунаже и оптуживања, затим о богатствима која се чувају на Хиландару, о „Миросављевом јеванђељу“ које је 7,5 вијекова чувано на Хиландару, о избијању рата у Југославији и снимању филма по његовој књизи „Лепа села лепо горе“ и на крају о роману „Теслина пошиљка“ који је Сребреничанима представљен тачно на 160. рођендан великог српског и свјетског научника Николе Тесле.

Промотер ове књиге професор Карло Астрахан рекао је да је њена појава узбуркала јавност и изазвала пуно трзавица јер је поново актуелизовала питање Теслиних цртежа и неких открића за које се не зна гдје су завршили.

Булић указује на сумњу да их је Тесла 1932.године можда послао у копљу за заставу београдског Културно-умјетничког друштва које носи његово име, а које је он лично направио и послао као поклон за рођендан друштва.

Он каже да је неизвјесно и шта су све Нијемци опљачкали из народне библиотеке у Београду прије него је изгорјела у априлу 1941. године јер постоје индиције да је дио грађе прво покраден па да је тек онда библиотека запаљена.

Вечерас ће у Цркви Покрова Пресвете Богородице бити служено вечерње и услиједиће вече духовне музике у порти храма, а након тога биће приређено традиционално паљење петровданских лила.

Настављајући систематско планско етничко чишћење српских простора започето у априлу, јаке муслиманске снаге из Сребренице, под командом Насера Орића, 12. јула 1992. године, упале су у више српских села у сребреничкој и братуначкој општини убијајући, пљачкајући и палећи све што су стигле.

Тог дана у борби „прса у прса“ убијено је 69, а рањено много више српских бораца и цивила, а 22 су заробљена.

За ове, као и за многе друге злочине почињене над Србима из Сребренице и средњег Подриња још нико није одговарао.

Парастос на Залазју заказан је за сутра у 12.30 часова.

Организатор овог обиљежавања је Одбор за обиљежавање српског страдања Сребренице.

Извор: СРНА

 

Везане вијести:

И Залазје и Загони вапе за истином… | Јадовно 1941.

Свједоци: Орић наредио да буде спаљено село Залазје …

Залазје- српске жртве нико не примјећује | Јадовно 1941.

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: