fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Сутра наставак суђења за злочин над Србима у Чемерну

Пред Судом БиХ сутра би требало да буде настављено суђење бившим припадницима Територијалне одбране и активног и резервног састава полиције такозване РБиХ оптуженим за злочине над српским цивилима на подручју Чемерна, општина Илијаш, током 1992. године.

Фото Село Чемерно у потпуности уништено

На рочишту у четвртак, 20. септембра, први свједок Тужилаштва БиХ Велиборка Трифковић рекла је да је у нападу на село Чемерно њен муж убијен, а да се она са породицом сакрила у једну пећину.

Трифковићева је испричала да је 9. јуна 1992. године дошла у посјету својим родитељима у село Чемерно, истакавши да је напад почео у раним јутарњим часовима наредног дана, преноси Бирн.

„Ја сам чула пуцање. Већ су почели да пале. Чују се говеда, овце, дјеца, жене. Све се чује, јауци, крикови. Чула сам кад је речено – `Немој, куме, молим те`, а кум Миленку био је Нусрет Бешлија“, рекла је свједок, појаснивши да претпоставља да је то био глас Миленка Трифковића, за кога је у унакрсном испитивању навела да је 90 одсто сигурна да је препознала боју гласа.

Она је посвједочила да су из пећине изашли у поподневним часовима, јер су нападачи већ били отишли, а дошла је војска која је скупљала тијела настрадалих.

Трифковићева је навела да је видјела масакрирана тијела двије сестре, које су биле наге, с поцијепаном одјећом, што је за њу, како је рекла, значило да су биле силоване, те да је тијело Миленка Трифковића препознала по бијелим чарапама.

Према њеним ријечима, седам дана након напада сазнала је да је међу убијеним њен супруг.

Свједок је додала да је од мајке чула да су у нападу учествовали „Миленков кум Нусрет, Муса Бешлија и Бузгија“, негиравши да је чула да су у селу биле хаубице.

Тужилаштво БиХ оптужило је Џемала Хаџића, Теуфика Турудића, Џемала Смолу, Сенада, Хариса и Бењамина Сикиру, Енеса Дурака, Мирсада, Нусрета и Мирзета Бешлију, те Хамдију Спахића да су крајем маја и у првој половини јуна 1992. године, заједно с другим њима познатим лицима, свјесно и вољно учествовали у удруженом злочиначком подухвату у селу Чемерно.

Према наводима оптужнице, Хаџић је у то вријеме био командант Првог одреда „Сретно“ Територијалне одбране /ТО/ Бреза, којем су били потчињени припадници Прве и Друге чете ТО-а Какањ, преноси Бирн.

Турудић је, према оптужници, обављао функцију командира Друге чете ТО-а Какањ, док су Смоло, Сенад, Бењамин и Харис Сикира били припадници другог вода те чете.

Тужилаштво БиХ терети Дурака, као активног полицајца и руководиоца припадника активног и резервног састава Станице јавне безбједности Илијаш, чији је припадник био и Спахић, док је Мирсад Бешлија оптужен као командир чете ТО Корита, која је припадала ТО-у Илијаш, а чији су припадници били и Нусрет и Мирзет Бешлија.

Оптужница их терети да су 10. јуна 1992. године извршили напад на село Чемерно, пуцањем, бацањем бомби, мучењима, паљењем покретне и непокретне имовине, што је довело до смрти 30 лица српске националности оба пола, међу којима је најмлађа жртва имала 16, а најстарија више од 80 година. Убијено је и око 10 жена.

Оптужен је и Нехру Ганић у својству команданта Општинског штаба ТО Бреза, који се терети да, иако је знао или могао знати да његови подређени спремају извршење напада на Чемерно, није спријечио ово кривично дјело, односно није казнио извршиоце.

Наставак суђења заказан је за 9.00 часова, најављено је на сајту Суда.

Извор:Срна

Везане вијсети:

Илијаш и Илијашка бригада уграђени у темеље Српске

Потврђена оптужница за злочине у Чемерну

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: