fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Данас 76 година од усташког злочина над Србима у Дракулићу

Служењем Свете архијерејске литургије и парастоса, те полагањем вијенаца на споменик у Дракулићу код Бањалуке, данас ће бити обиљежено 76 година од усташког покоља над српским становништвом у овом насељу, као и оближњим мјестима Мотике и Шарговац, те руднику Раковац.

Spomen_ploca_srpskim_zrtvama_u_Drakulicu.jpg
Спомен плоча српским жртвама у Дракулићу
Фото: РТРС

Помену ће присуствовати предсједник Републике Српске Милорад Додик, премијер Жељка Цвијановић, министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Миленко Савановић и делегација Народне скупштине Републике Српске, предвођена потпредсједником парламента Ненадом Стевандићем, у којој су посланици Драгољуб Давидовић, Вукота Говедарица, Бранислав Бореновић и Недељко Милаковић.

Обиљежавање ће почети у 9.00 часова Светом архијерејском литургијом у Храму Светог великомученика Георгија у Дракућу, након чега је у 12.00 часова код Спомен-костурнице планиран парастос убијеним Србима, полагање вијенаца, те обраћање званичника.

Усташе су 7. фебруара 1942. године у бањалучким насељима Дракулић, Шарговац, Мотике и у руднику Раковац 1942. године за само један дан убиле 2.370 српских цивила, међу којима је било 551 дијете.

У овом злочину усташке снаге су, под командом надпоручника Јосипа Мишлова и фра Вјекослава Филиповића, из Тјелесног здруга Анте Павелића, уз помоћ бањалучких усташа убијале Србе без иједног испаљеног метка – сјекирама, ножевима и крамповима.

У документима, чак и оним из усташких извора тадашње Независне Државе Хрватске, наведено је да је злочин у овим бањалучким насељима био највећи покољ почињен за само један дан.

Први споменик жртвама овог покоља подигнут је 1965. године, а од 1991. године сваке прве недјеље прије годишњице страдања служи се парастос у насељу Дракулић.

Помен у Дракулићу, поводом 76 година од усташког злочина, организује Одбор Владе Републике Српске за његовање традиције ослободилачких ратова.

Извор: СРНА

Везане вијести:

Међу покланим Тодићима

Покољи 1942. године – егземплар геноцида

Клање у руднику „Раковац“

Тихомир Левајац: Прича која лута свиетом

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: