fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Данас 17 година од убиства Срба у терористичком нападу у Ливадицама

У Цркви Свете Петке у Лапљем Селу код Приштине данас ће бити служен парастос Србима убијеним у терористичком нападу, а у селу Ливадице код Подујева положено цвијеће на мјесту гдје је прије 17 година на постављену мину налетио аутобус „Нишекспреса“ којим су расељени косовски Срби ишли на Задушнице у Грачаницу, у пратњи војника Кфора.

Из Епархије рашко-призренске најављено је да ће парастос од 11.00 часова служити представници те епархије.

У овом терористичком нападу, једном од намонструознијих злочина над косметским Србима од доласка међународних снага на Косово и Метохију, 16. фебруара 2001. године погинуло је шеснаесторо Срба, међу којима и двогодишње дијете, а рањено 43.

Активирањем десет килограма ТНТ експлозива на магистралном путу у селу Ливадице дигнут је у ваздух први од шест аутобуса из конвоја којим су Срби расељени са Косова и Метохије, у пратњи Кфора, кретали у Грачаницу на Задушнице.

Иако су британски војници у саставу Кфора обезбјеђивали конвој, а потом и спровели истрагу током које су пронашли жицу дужине око 500 метара која их је упутила на то да је активирање експлозива извршено из оближње албанске куће, овај случај до данас није расвијетљен, нити је неко од наредбодаваца и извршилаца приведен правди.

Тог дана терористи су планирали да изврше терористичке нападе на ширем подручју Косова и Метохије.

Украјински војници Кфора су истог пријеподнева демонтирали још шест сличних експлозивних направа са даљинским управљачем на путевима који воде ка Штрпцу, најудаљенијој српској енклави.

Осим тога, било је дојава да су припадници Кфора открили и у тајности уклонили још експлозивних направа на путевима у метохијској котлини.

Због овог злочина косовски Албанац Фљорим Ејупи је у првостепеном поступку био осуђен на 40 година, али га је у марту 2009. године Врховни суд Косова ослободио, како је образложено, због недостатка доказа.

Ејупи је након хапшења успио да побјегне из војног затвора у америчкој бази „Бондстил“ код Урошевца, али је поново ухапшен јуна 2004. у Tирани, а потом предат Унмик полицији.

Осим Ејупија, под сумњом да су повезани са тим нападом у исто вријеме су били ухапшени Ћељи Гаши, Авдиј Бехљуљи и Јусуф Вељију, који су ослобођени због недостатка доказа.

Извор: СРНА

Везане вијести:

Узнемирујући садржај: Ово су брутални злочини на којима је „настало“ Косово

Годишњица злочина у Ливадицама код Подујева

Парастос страдалима у аутобусу „Ниш експреса“

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: