fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Сутра 16 година од убиства 16 радника РТС-а

Zgrada_RTS-a_u_plamenu_poslije_bombardovanja_NATO_zlikovaca.jpg
Зграда РТС-а

Сутра се навршава 16 година од убиства 16 медиjских радника у НАТО бомбардовању Радио-телевизиjе Србиjе (РТС), саопштено jе из Удружења новинара Србиjе (УНС).

Бомбардовањем те медиjске куће, 1999. године установљена jе пракса употребе воjне силе против медиjа у међународним сукобима, упркос томе што су они цивилни обjекти и не смиjу бити воjни циљ, наводи се у саопштењу УНС-а.

УНС истиче да су све значаjне глобалне организациjе за заштиту људских права осудиле убиjање цивила у РТС-у, а да Амнести интернешенел намjеран напад на зграду РТС-а, као цивилни обjекат и убиjање 16 медиjских радника, сматра ратним злочином.

У саопштењу се додаjе да jе Европска федерациjа новинара (ЕФЈ) на Скупштини у Београду 2011. године позвала своjе чланице да се придруже УНС-у и СИНОС-у приликом обиљежавања 23. априла, Дана сjећања на 16 медиjских радника убиjених у НАТО бомбардовању РТС-а.

УНС подржава досадашњи рад Комисиjе за истраживање убистава новинара и очекуjе да ће она имати кључну улогу у расвjетљавању свих околности убиства 16 медиjских радника.

Такође, УНС се придружуjе инициjативи Комисиjе да позове Комитет за заштиту новинара из Њуjорка да промиjени одлуку и на листу убиjених новинара и медиjских радника уврсти и 16 радника РТС-а, наводи се у саопштењу овог удружење.

У ноћи 23. априла 1999. године у 2.06 часова НАТО jе у нападу на зграду телевизиjе усмртио 16 радника РТС-а. То jе био први случаj да jе медиjска кућа проглашена за легитимни воjни циљ.

Погинули су: Јелица Мунитлак (28), шминкер, Ксениjа Банковић (28), видео-миксер, Дарко Стоименовски (26), техничар у размjени, Небоjша Стоjановић (27), техничар у мастеру, Драгорад Драгоjевић (27), радник обезбjеђења, Драган Тасић (31), електричар, Александар Делетић (31), камерман, Славиша Стевановић (32), техничар, Синиша Медић (32), дизаjнер програма, Иван Стукало (34), техничар, Деjан Марковић (39), радник обезбjеђења, Милан Јоксимовић (47), радник обезбjеђења, Бранислав Јовановић (50), техничар у мастеру, Милан Јанковић (59), прецизни механичар, Томислав Митровић (61), режисер програма, и Слободан Јонтић (54), монтер.

У Кошутњаку jе отворен спомен-парк „Да се не заборави“, у коме jе засађено 16 стабала пирамидалног граба, по jедно за сваког настрадалог радника.

У прољеће сваке године, у знак сjећања на погинуле раднике РТС-а, одржава се мемориjални турнир у малом фудбалу под називом „Играjмо за 16“.

Напади НАТО снага на Србиjу, односно тадашњу СРЈ, почели су 24. марта 1999. године и у њима jе током 79 дана бомбардовања погинуло око 2.500 људи, а рањено и повриjеђено jе више од 12.500.

Извор: tl_files/ug_jadovno/img/otadzbinski_rat_novo/2014/srna.png

Везане виjести:

НИЈЕ БИЛО ПРОТЕСТА КАДА ЈЕ НАТО БОМБАРДОВАО РТС …

ВИЈЕНЦИ ЗА ТРОГОДИШЊУ МИЛИЦУ И РАДНИКЕ РТС …

сутра премиjера холандског филма о нато … – Jadovno 1941.

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: