Седамдесет и седам година истиче од краткотрајног Априлског рата којим је, након најезде трупа Пакта трију сила предвођених немачком војском, уништена и распарчана Краљевина Југославија. Толико се брзо срушила та држава, таквом је брзином врхушка побегла из Београда и земље, да се чини, да чак ни Срби у њу нису веровали. Шта је о свему ономе што је рату претходило, и о ономе што је уследило, имао да каже Адолф Хитлер пар седмица после обуставе ратних дејстава?
Ових дана обележавамо годишњицу Априлског рата, једанаестодневног одмеравања снага између Југословенске краљевске војске са једне стране, и удружених снага Тројног пакта, пре свега Вермахта и СС-а, са друге. Како је то одмеравање снага почело, како је текло и како се завршило сви врло добро знамо.
Лоше по нас. Рећи да смо били самлевени, не одговора у потпуности ономе што се одиграло на нашем тлу тих дана: били смо здробљени. То је и био једини могући исход тог сукоба, и то су сви објективни људи знали и пре оног судбоносног пуча од 27. марта и уличних демонстрација.
Оптуживати данас за пораз хрватске дезертере и њихову издају, потпуно је бесмислено. Чак и да је то било неки фактор, а није у потпуности сигурно да јесте, чак и ако игноришемо чињеницу да је било и српских дезертера (премда свакако доста мање него хрватских), чак и ако се не обазиремо на то да је Београд срамотно освојен од стране једног есесовског официра и шест војника, у најбољем случају могли смо издржати недељу дана дуже. А коначни исход би био исти.
Из наше лагодне данашње перспективе, 27. мартом ми се можемо поносити као светлом тачком своје историје, будући да смо показали средњи прст нацизму и фашизму у тренутку када то нико други осим Енглеза, Грка и нас није смео а Други светски рат напослетку био завршен онако како је завршен (било је то коцкање: да је исход тог глобалног сукоба био обрнут, данас највероватније не би било много Срба да о било чему размишљају, а камоли да се 27. мартом поносе).
У тренутку када се тај чин одиграо, међутим, могао је бити објашњен једино самоубилачким поривом (који носимо и даље у себи) и склоношћу да се буде изманипулисан за туђе интересе (нема сумње да је британска обавештајна служба тада одиграла кључну улогу у пучу; а то колико нас је лако испровоцирати да делујемо против сопствених интереса а зарад туђих, сви смо могли да видимо пре неколико година током оног баналног инцидента са дроном и албанском заставом, када смо потпуно предвидљиво урадили све оно што су наши душмани и очекивали).
Наш допринос коначној победи, пак, споран је, јер је питање да ли смо на било који начин утицали на коначну победу Савезника. Тврдимо да јесмо, тврдимо да смо пресудно одложили напад на СССР, иако докази говоре да је Операција „Барбароса“ померена са маја на јун не због нас или Грчке (којој се, уосталом, и у оно време а и данас, јединој приписивала та част) већ због обилних киша и распутице на тлу Русије, исте оне распутице која је нацистима те јесени, срећно по човечанство, дошла главе.
Дакле, колико је наша представа о том доприносу објективна, а колико самозаваравање којим се даје некакав смисао губитку милион живота и разрушеној земљи? Не знамо. Уосталом, накнадна је то памет, а и све игра неку улогу, колико год мала била, тако да би питање требало да буде, да ли је та улога вредела толико убијених.
Једна ствар је јасна: интерпретација чињеница зависи од угла гледања на њих. Наш угао другачији је од бугарског или мађарског, данас и од хрватског, а свакако другачији од ондашњег немачког. Резултат је тај, да исте чињенице сви интерпретирамо потпуно различито. На немачки угао ми ни не обраћамо пажњу, он нас ни не занима јер они нису били у праву; а ипак, упознати се са њиховим углом неопходно је, пошто је то једини начин да се ти, и сваки други, судбоносни догађаји сагледају и схвате у свој својој комплексности.
Стога смо желели да ову годишњицу немачке агресије на Краљевину Југославију искористимо на „скандалозан“ начин: да видимо шта је Адолф Хитлер — самопрокламовани „фирер“ тог зликовачког Трећег рајха, те фабрике терора без премца у људској историји — рекао 4. маја 1941. године сабраним посланицима Рајхстага, након што су се операције на нашем и тлу Грчке окончале повољно по Пакт трију сила, како се тада уобичајено у нашој јавности називао Тројни пакт.
Хитлер је почео свој говор тако, што је сажео дотадашњи ток целокупног сукоба, пре свега наводећи његове узроке, барем како их је он доживљавао. За рат су, што се њега тиче, криви јеврејски банкари, и Черчил као њихов главни експонент: они су желели рат јер им је, да парафразирамо, новац дражи од људских живота. Он, Хитлер, неколико је пута понудио мир, након победе у Пољској па поново након победе у Бици за Француску (додуше, то јесу чињенице), и сваки пут је понуда одбијена а у британској штампи представљена као знак немачке слабости и страха.
Потом каже: „Апел ове будале (Черчила; прим. нов) и његових вазала, упућен немачком народу, да ми откаже подршку на празник Првог маја, може бити објашњен једино као паралитичко обољење или манија једног пијанице (изгледа да је Черчилова склоност пићу и тада била добро позната; прим. нов).
Одлука да се Балкан трансформише у ратиште, такође има корена у овом абнормалном менталном стању. Као лудак, овај човек јурцао је Европом безмало пет година у потрази за било чим што може да гори. Нажалост, увек је могуће наћи плаћене креатуре које су спремне да отворе врата својих земаља овим међународним паликућама“.
Хитлер је потом прешао на тајна документа која је немачка војска открила у напуштеном вагону код Шаритеа-на-Лоари, а која су, по његовим наводима, између осталог показала и да су Савезници још у зиму 1939-1940. године имали план да на Балкану отворе ново европско ратиште. Иначе, у тим документима се налазио списак савезничких агената у Румунији, као и јасно наведен њихов задатак да диверзијама униште румунска нафтна поља и рафинерије.