fbpx
Pretraga
Close this search box.
Ж | Ž

Podijelite vijest:

Srpski Patrijarh u Teslinom Smiljanu

Radosno se odazivajući pozivu Njegovog Preosveštenstva Episkopa gornjokarlovačkog g. Gerasima i srpskog pravoslavnog naroda Like i cele Episkopije gornjokarlovačke, Njegova Svetost Patrijarh srpski g. Porfirije će 2. avgusta 2022. godine, na praznik Svetog proroka Ilije, u ličkom selu Smiljanu služiti svetu Liturgiju i osveštati obnovljeni hram Svetih apostola Petra i Pavla.
Krst nad zajedničkom grobnicom smiljanskih Srba
Krst Jadovnički nad zajedničkom grobnicom smiljanskih Srba; FOTO: Jadovno 1941.

Smiljan i hram Svetih apostola Petra i Pavla, podignut na kraju 17. stoleća, imaju izuzetan značaj za Srpsku Pravoslavnu Crkvu i srpski pravoslavni narod. Smiljan je širom sveta proslavio jedan od najznačajnijih i najuticajnijih naučnika i pronalazača Nikola Tesla, koji se rodio 10. jula 1856. godine u parohijskom domu tik pored crkve Svetih apostola Petra i Pavla,  u kojoj je služio njegov otac, veoma ugledni i obrazovani protojerej Milutin. U tom hramu je veliki srpski naučnik i kršten, već dan po rođenju.

Istorijska poseta patrijarha Porfirija podudara se sa godišnjicom mučeničkog stradanja Srba u Smiljanu na Ilindan 1941. godine, koje je nastavljeno i narednih avgustovskih dana, kada je pobijeno više stotina Srba svih uzrasta, od novorođenčadi i dece do staraca.

U masovnoj grobnici pored crkve sahranjeno je blizu 590 nevinih žrtava, među kojima i jedanaest bliskih Teslinih rođaka.

001-Smiljan-1977.jpg
Kosti Sv. mučenika gornje-karlovačkih iz Smiljana i okoline prije polaganja u zajedničku grobnicu.

Ustaše su, u nameri da zatru svaki trag naroda koji je iznedrio Nikolu Teslu, 1942. godine crkvu sravnili sa zemljom.

Crkva Sv. Petra i Pavla u Smiljanu srušena u eri Pokolja; FOTO: Jadovno 1941.

Obnova crkve je počela 1986. godine sredstvima Srba iz Čikaga, da bi tokom poslednjeg rata od 1991. do 1995 godine obnovljeni hram devastiran i opljačkan.

Crkva Sv. Petra i Pavla u Smiljanu; FOTO: Jadovno 1941.

Danas je, trudom vladike Gerasima, sveštenstva i prilozima vernog naroda hram, koji je u potpunosti obnovljen i živopisan, ponovo mesto u kome se upućuju molitve za mir, ljubav i spasenje čitavog sveta.

Izvor: SPC.RS



Podijelite vijest:

Pomozite rad udruženja Jadovno 1941.

Napomena: Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne održavaju stavove UG Jadovno 1941. Komentari neprikladnog sadržaja će biti obrisani bez upozorenja.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pratite nas na društvenim mrežama: