Историjски музеj Србиjе први пут приказуjе оригинална документа политичке полициjе у нашоj земљи. Срђан Цветковић: Откривамо методе ликвидациjа, књиге стрељаних, снимке џелата са Голог отока…
После десет година научних истраживања и три године припрема, др Срђан Цветковић, историчар Института за савремену историју из Београда, окончао је мултимедијални пројекат „У име народа“, којим жели јавности да представи скривану мрачну страну наше историје.
Реч је о изложби на којој ће Историјски музеј Србије и др Цветковић као аутор први пут јавности да предоче како су изгледале канцеларије Озне и Удбе, казнионице за политичке осуђенике, многа документа и фотографије, аудио и видео записе о комунистичкој репресији у нашој земљи од 1944. до 1953. године.
– Дошло је време да се суочимо са истином и да откријемо све облике терора револуционарних власти, успостављених после Другог светског рата, над стварним или измишљеним противницима државног поретка. На изложби, која је замишљена као кућа терора са четири велике собе, биће изложени артефакти који приказују монтирана суђења, начине мучења осумњичених и затворених, лажирана гласања, забране опозиционих новина, логоре за политичке неистомишљенике, методе ликвидација, принудне колективизације и откуп, као и фотографије и имена десетина хиљада људи убијених од комунистичког режима у првим послератним годинама – најављује др Цветковић.
У овој мултимедијалној научној представи и сами посетиоци ће учествовати тако што ће добити гумене гласачке куглице са грбом ФНРЈ и гласати у једну од три кутије, па макар и у „ћораву“, чиме ће купити улазницу за изложбу после чега ће ући у затвор и друге одаје. На путу до бирачког места публика ће проћи кроз „улицу“ политичке пропаганде, говора мржње и идеологије терора, који води до полицијских иследника и џелата.
Гробнице
Др Срђан Цветковић је аутор обимне књиге „Између српа и чекића“ о методима политичке репресије у Србији од 1944. до 1985. године. За своју изложбу користи документа тајних служби Југославије, али и историјску грађу Словеније, Хрватске, БиХ, Мађарске и Русије.
– Намера је да људи у 21. веку осете атмосферу репресије која је спровођена прво као имитација стаљинизма, а потом као тоталитаризам на Титов начин. Посетици ће да улазе у канцеларије инспектора Озне и Удбе, као и у ћелије Драже Михаиловића, Драгољуба Јовановића или Борислава Пекића, како би осетили сву тежину политичког заточеништва у том времену. Ћелије су биле тесне, влажне, хладне, без кревета, па се спавало на слами и поду, а осуђеници су често пребијани – објашњава аутор овог пројекта.
Први пут се јавности показују Књиге стрељаних и сведочанства жртава пред смрт. Млади фудбалер Саво Поповић из Обреновца исписао је своје последње поруке мајци на јастучници и доњем вешу. Јавност ће видети наредбе Удбе о ликвидацијама недужних људи и емиграната, али и о забрани сахрањивања политичких осуђеника. Показаће се 50 екслузивних снимака са Голог отока са лицима робијаша, али и њихових чувара. Први пут се објављује и листа од 16.500 заточеника ове казнионице. Макетом ће бити дочарана злогласна Петрова рупа, у којој су мучени ибеовци. Водич кроз овај део поставке биће бивши логораш Владо Бобинац, који је робијао три године.
– Последња сцена приказује обавезни откуп и ликвидацију сељака који нису могли држави да испоруче жито и месо или су се опирали колективизацији. Кроз затворе је прошло на десетине хиљада сељака. У Смедереву, Бежанији и Долову су људи убијани, а у Цазину и другим местима сељаци су устали на устанак. Било је то у време гладне 1950. године – каже др Цветковић.
У посебно дизајнираној „конгресној сали“ током изложбе биће приказивани некада забрањени играни филмови, документарни програм, али и држана предавања и трибине о политичкој репресији. Предвиђено је да на изложби гостују делегације из Словеније, Пољске, Мађарске и других земља које ће представити своја искуства из тог мрачног времена.
Ово је прва изложба која открива најмрачније године српске новије историје. Како каже наш саговорник, циљ поставке је да се афирмишу истина и слобода и да се млађе генерације упознају са историјским чињеницама.
МРАК ТОТАЛИТАРИЗМА
Изложба „У име народа“ биће постављена у здању Историјског музеја Србије, које је некада била зграда Озне, Агитпропа и ЦК КПЈ. На отварању изложбе читава зграда и трг Николе Пашића биће прекривени тамом која ће дочарати атмосферу послератног терора.
Извор: ВЕЧЕРЊЕ НОВОСТИ