fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

СРЂАНОВО ДЈЕЛО ПОМАЖЕ ЧОВЈЕКУ ДА ПРОНАЂЕ СЕБЕ

Osmrtnica_Srdana_Aleksica-c4de4df6Полагањем цвиjећа на споменик Срђану Алексићу на требињском гробљу у Подгљивљу данас jе обиљежено 22 године од смрти овог младића, коjи jе током рата страдао бранећи приjатеља Бошњака.

Срђан jе имао 27 година када jе погинуо бранећи приjатеља Алена Главовића од припадника Воjске Републике Српске.

Срђанов отац Раде Алексић jе након обиласка гроба поручио да jе дjело његовог сина оставило трага и да утиче на човjека помажући му да пронађе себе, осjети доброту и љубав, као и потребу да живи са другима, али и да све проблеме рjешава лиjепом риjечjу и разумом.

„Био бих сретан када би млади људи схватили да се све може постићи љубављу и пажњом“, рекао jе Алексић.

Градоначелник Требиња Славко Вучуревић нагласио jе да jе Срђанов чин у тешком ратном времену показао вриjедност човjека, издижући се изнад ситуациjе у коjоj jе био.

„Требиње и jа као градоначелник му одаjемо посебну пошту за таj његов чин и изражавамо жаљење што ниjе било `више Срђана` и у Требињу, и у Сараjеву, Мостару и Зеници“, рекао jе Вучуревић додаjући да Требиње ипак ниjе оставило „крвави траг“ према своjим суграђанима.

С обзиром да jе Срђан био пливач, Вучуревић jе истакао, да у Требињу његово и име блиског му рођака /“Срђан и Максим“/ носи Међународни пливачки митинг, те да спортски терен у овом граду носи име Срђана Алексића.

Начелник Одjељења за борачко-инвалидску заштиту града Требиња Раjко Ћапин рекао jе да Требиње циjени Срђанов допринос као грађанина и гаjи успомену на тог младог човjека.

Потпредсjедник Федерациjе БиХ Светозар Пударић истакао jе да jе Срђан примjер чоjства и jунаштва коjи jе показао да се и у времену зла може остати човjек и пружити рука ономе коме jе потребна, па ако треба и живот дати.

Рифат Растодер, инициjатор да Булевар у Подгорици носи Срђаново име, рекао jе да се чином овог младог човjека могу поносити првенствено његови родитељи, а потом и народ из кога потиче.

„У том времену бити храбар и одважан и бранити некога ко jе друге вjере jе, не само храброст, него изузетна човjечност“, рекао jе Растодер и додао да су те Срђанове врлине препознали у Црноj Гори.

Срђану jе, између осталог, постхумно додиjељена Повеља Хелсиншког комитета за људска права у БиХ, а на Дан државности Србиjе 2012. године одликован jе златном медаљом „Милош Обилић“.

Ален Главовић, кога jе спасио Срђан, живи у Шведскоj са супругом и двоjе дjеце.

Извор: tl_files/ug_jadovno/img/otadzbinski_rat_novo/2014/srna.png

Везане виjести:

СРЂАНУ АЛЕКСИЋУ СПОМЕН ОБИЉЕЖЈЕ – Jadovno 1941.

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: