fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

СЛУЖЕН ПАРАСТОС ЗА УБИЈЕНЕ СРПСКЕ ЦИВИЛЕ У БРАДИНИ

Полагање виjенаца на спомен плочу побиjеним Србима у Брадини

Полагање виjенаца на спомен плочу побиjеним Србима у Брадини

Служењем Свете архиjереjске литургиjе и парастоса у обновљеноj цркви Вазнесења Господњег у Брадини, код Коњица, данас су обиљежене 23 године од спаљивања овог и околних села, при чему jе убиjено 48 српских цивила, док jе велики броj протjеран и одведен у логоре, а црква запаљена и срушена.

Свештеници Српске православне цркве служили су Свету литургиjу након чега jе служен парастос и положени виjенци на спомен-обиљежjу српским жртвама отаџбинског рата у БиХ.

Виjенце на спомен-обиљежjе положио jе и предсjедаваjући Предсjедништва БиХ Младен Иванић коjи jе рекао да jе Брадина симбол страдања Срба.

„Обавеза jе свих нас да дођемо и поклонимо пажњу невиним жртвама и да за људе коjи су се овде вратили учинимо све да им живот буде бољи“, навео jе Иванић.

Он jе указао да у општинама Прозор, Јабланица и Коњиц сада живи 150 српских породица од неколико хиљада колико их jе на тим подручjима живjело приjе рата.

„Обавеза jе свих нас да урадимо све да се жртве не забораве, а да повратници живе боље, да добиjу струjу, jер jе многе породице немаjу“, рекао jе Иванић.

Иванић jе поручио да ће све институциjе власти у БиХ у неком будућем периоду морати посветити пажњу тим људима.

Замjеник министра за људска права и избjеглице БиХ Предраг Јовић рекао jе да би Министарство за људска права и избjеглице требало да покуша да врати све Србе коjи су живjели приjе рата у овим краjевима, те да им обезбиjеди основне услове за живот и инфраструктуру.

„Наш посао jе да позовемо све људе да обнове своjе куће и да се jаве Министарству. Ми имамо новца и заjедно се ентитетским министарствима све ћемо да урадимо да обновимо куће и да вратимо таj народ“, истакао jе Јовић.

Предсjедник Удружења Срба повратника „Неретва-Коњиц“ Драган Суботић рекао jе да jе до 2010. године, уз подршку овог удружења, обновљено 11 кућа у Брадини, те одређени броj српских кућа у Биjелоj и Челебићима.

„Имали смо пет-шест повратника у Брадини, од чега су због недостатка посла остала сада само два пензионера, а приjе рата jе било више од 800 становника“, навео jе он.

Виjенце на спомен-обиљежjе положили су изасланик предсjедника Републике Српске Синиша Каран, те представници Министарства рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске, Министарства за људска права и избjеглице БиХ, Организациjа породица несталих, Савеза логораша Републике Српске и општине Коњиц.

Јелена Глигоровић изгубила jе блиске рођаке у Брадини и каже да не размишља о повратку. „Радо ћу посjетити ово мjесто, али овдjе нема услова за повратак, jер jе ситуациjа све гора“, поjаснила jе она.

Перспективу за живот и повратак не виде ни многи други становници Брадине коjи су се данас окупили да се присjете недужно страдалих чланова породица, комшиjа и рођака.

За три дана, од 25. до 27. маjа 1992. године, бошњачки и хрватски злочинци бацили су 26 тиjела у jаму испред православног храма у Брадини. У логорима су животе изгубила jош 22 српска цивила, а за пет лица се и даље трага.

За стравични злочин у Брадини jош нико ниjе одговарао.

Према сазнањима Срне, МУП Републике Српске до сада jе поднио шест кривичних приjава, односно извjештаjа и допуна против 18 идентификованих лица за коjе постоjи основана сумња да су 25. на 26. маj 1992. године у мjесту Брадина код Коњица починили jедно или више кривичних дjела ратног злочина.

Извор: srna

Везане виjести:

СЈЕЋАЊЕ НА ВЕЛИКИ ЗЛОЧИН, КОЈИ НИЈЕ КАЖЊЕН …

БРАДИНА: СРПСКЕ РАНЕ КРВАРЕ И НАКОН 21 ГОДИНЕ …

СТРАХИЊА ЖИВАК – ЖИВИ ДА БИ СВЕДОЧИО! – Jadovno 1941.

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: