СРЕБРЕНИЦА, 4. ЈУЛА /СРНА/ – Служењем парастоса у порти цркве Светог пророка Илиjе у Крњићима код Сребренице данас су обиљежене 22 године од страдања 24 српска цивила и воjника из овог села, коjе су муслиманске снаге из Сребренице и околних села убиле 5. jула 1992. године.
Представници Борачке организациjе, породице и сродници убиjених Срба из Крњића jош jедном су поновили да за злочин над њиховим наjмилиjим jош нико ниjе одговарао.
Чланови породица убиjених кажу да их боли неправда, jер су међународно и правосуђе БиХ остали глуви на ове злочине.
На страдање 5. jула 1992.године у Крњићима подсjетио jе мjештанин Драги Јовановић, коjи каже да су тог дана убиjени сви Срби коjи нису могли побjећи.
Према његовим риjечима, у нападу муслиманских снага из Сребренице и околних села, опљачкане су и попаљене све куће, школа, задружни дом и други обjекти, док jе црква оскрнављена.
Тог кобног дана у Крњићима jе убиjен стари и непокретни сеоски учитељ у пензиjи Васо Парача, чиjе jе тиjело спаљено на ватри, коjу су у кући наложили његови бивши ученици.
Преживjели мjештани Крњића причаjу да jе тог трагичног дана, осим у кући запаљеног учитеља Васе, убиjен директор школе Раде Тримановић, старица Сока Вуjић, док jе свештеник Слободан Лазаревић убиjен у тренутку док jе обављао сахрану.
Радовану Симићу масакриран jе осамдесетогодишњи дjед Илиjа, коjег су са штапом у руци и шаjкачом на глави затекли у кући. У нападу муслиманских снага свирепо су убиjени његов брат Вељко и рођаци Недељко и Драгутин.
Неке од жртава пронађене су тек 15 и више дана након убистава.
Мjештанин Драги Јовановић каже да jе до рата у Крњићима било око 40 српских домаћинстава и да се у ово село ниjе вратила ниjедна породица.
„Бивши мjештани се jош нису вратили у Крњиће, jер немаjу никакве услове за повратак. Пут до села ниjе обновљен као ни куће у селу, навео jе Јовановић Цвиjеће на спомен-обиљежjе страдалим мjештанима овог сребреничког села положила jе делегациjа општинске Борачке организациjе.
Секретар ове организациjе Милош Миловановић каже да су Крњићи jедно у низу сребреничких села у коjима су муслиманске снаге починиле стравичне злочине и извршиле етничко чишћење, коjе су на овом простору започеле у априлу 1992. године.
Он наглашава да за те злочине jош нико ниjе одговарао, али да се мора истраjати у тражењу правде за све невино страдале.
„На нашим потомцима остаjе обавеза и аманет да истраjу у борби за истину и правду, те да они коjи су починили злочин одговараjу“, поручио jе Миловановић.
Парастос у Крњићима служен jе данас, jер ће сутра у Братунцу бити организована централна комеморациjа настрадалим Србима из средњег
Подриња у посљедњем рату.