fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Служен парастос за погинуле у Потпећи, Смолући и Тињи

Његово преосвештенство епископ зворничко-тузлански Хризостом служио је данас на бијељинском гробљу Пучиле парастос за 75 мјештана Смолуће, Потпећи и Тиње који су погинули 1992. године, бранећи своја опкољена села, али и за све српске борце који су страдали у одбрамбено-ораџбинском рату.

Његово преосвештенство епископ зворничко-тузлански Хризостом служио је данас на бијељинском гробљу Пучиле парастос за 75 мјештана Смолуће, Потпећи и Тиње који су погинули 1992. године бранећи своја опкољена села, али и за све српске борце који су страдали у одбрамбено-ораџбинском рату
Бијељина – парастос Фото: СРНА

Више од 7.000 становника ових мјеста је у најтежим условима, без воде, хране, лијекова, три мјесеца одолијевало нападима муслиманских снага и бранило се од бројнијег непријатеља. У тој одбрани 75 их је погинуло, а 250 рањено.

Предсједник Борачке организације Републике Српске Миломир Савчић рекао је да дешавања у Смолући потврђују да је муслиманско руководство током рата намјеравало да протјера српски народ са свих простора.

„Углавном су Срби осуђивани за прогоне, али, ето, баш је је посљедњи попис становништва показао да је етничка слика БиХ знатно другачија него 1991. године јер је велики број Срба страдао. Муслиманска страна није хтјела да прихвати мирно рјешење, док је српска страна прихватала све, осим да на цијелој територији БиХ буде 100 одсто муслиманско становништво“, рекао је Савчић, који је и генерал Војске Републике Српске.

Ратни начелник Штаба Источно-босанског корпуса Будимир Гаврић истакао је да је акција деблокаде Смолуће била најхуманија битка коју је водио Источно-босански корпус Војске Републике Српске /ВРС/.

„Наши војници показали су изузетно јунаштво. Гарда `Пантери`, Прва озренска бригада и још неколико јединица учествовали су у овом подухвату. Дејства су трајала три дана. Први дан је био неуспјешан, након тога је извршено прегруписавање снага, а онда је услиједило извлачење људства и претежно су извучени у Семберију, Посавину и Зворник“, рекао је Гаврић.

Градоначелник Бијељине Мићо Мићић истакао је да је жеља свих да се овакви догађаји никада не понове. „Морамо наћи начин да живимо на овом простору у миру и слози, тако да нико никога не угрожава“, истакао је Мићић.

Предсједник Удружења грађана „Смолућа“ Мирко Трифковић каже да је ово дан туге, али и побједе мјештана ових села јер су, након вишемјесечног исцрпљивања у окружењу непријатеља, ипак, успјели да се домогну слободе.

„Била је ово једна од најхуманијих битака ВРС у одбрамбено-отаџбинском рату. У бици за деблокаду Смолуће погинуло је 18 припадника ВРС. Данас становници Смолуће, Потпећи и Тиње живе овдје у Семберији, широм Републике Српске, али и у иностранству“, навео је Трифковић.

Предсједник Борачке организације Бијељина Миодраг Стевановић рекао је да су мјештани Смолуће, Потпећи и Тиње дали велике жртве у протеклом одбрамбено-отаџбинском рату.

„Бранили су своје село пуна три мјесеца, а за то вријеме нападао их је вишеструко бројнији непријатељ. Уз помоћ припадника Гарде `Пантери` и ВРС, Смолућа је деблокирана 30. августа 1992. године, када се становништво извукло из обруча према Семберији“, рекао је Стевановић.

Ратни командант Гарде „Пантери“ Љубиша Лазић подсјетио је да је војно и политичко руководство Републике Српске средином августа 1992. године издало наредбу за деблокаду Смолуће.

„У Смолући је било од 7.000 до 8.000 слабо наоружаних становника, са недовољно муниције и хране. Из Бијељине је кренуло 550 војника и полицајаца. У борбама које су трајале 15 дана имали смо четворицу погинулих и 16 рањених бораца, а задатак је успјешно обављен“, истакао је Лазић.

Извор: СРНА

 

Везане вијести:

ОСЛОБАЂАЊЕ СМОЛУЋЕ, ПОТПЕЋИ И ТИЊЕ – НАЈХУМАНИЈА …

ОПЕРАЦИЈА КОРИДОР – Битка за пут живота, I део | Јадовно …

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: