arrow up
Ж | Ž
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Служен парастос за побијене грубишнопољске Србе

ПАРАСТОС ЗА ПОБИЈЕНЕ ГРУБИШНОПОЉСКЕ СРБЕ У ХРАМУ ХРИСТА СПАСИТЕЉА

У Храму Христа Спаситеља у Бањалуци данас је служен парастос за 487 грубишнопољских Срба побијених прије 71 годину у комплексу усташких логора Госпић – Јадовно –  Паг.

Парастос је служио  јереј Драган Грујић, уз саслужење свештенства Бањалучке епархије Српске православне цркве /СПЦ/.

Осим десетак потомака и поштовалаца жртава, парастосу су присутвовали предсједник Републичке организације породица заробљених, погинулих бораца и несталих цивила Републике Српске Недељко Митровић и предсједник Удружења „Јадовно 1941“ из Бањалуке Душан Басташић.

Јереј Драган Грујић је у својој бесједи  позвао потомке страдалих Срба у Другом свјетском, али и протеклом обрамбено-отаџбинском рату, да чувају спомен на своје чланове породица, побијене само зато што су били православни Срби.

За сутра предвиђени кратки помен и комеморативни скуп, који је требало да буде одржан у Грубишном Пољу, отказан је. Мада је завршена реплика уништене Спомен-плоче, организатори нису добили сагласност за њено постављање, речено је Срни у Завичајном удружењу „Билогора“ из Београда.

Под изговором да Срби котара Грубишно Поље спремају „ђурђевдански устанак“, на иницијативу тамошњег жупника Петра Сивјановића, из Загреба је у Грубишно Поље у предвечерје 26. априла 1941. године возом стигло око 120 хрватских усташа, на челу са „емигрантима“, шефом загребачке усташке полиције Ивицом Шарићем и Еугеном – Дидом Кватерником.

У договору са тамошњим усташким „логорником“, адвокатом Лујом Стахуљаком и „предстојником“ Зориславом Микићем, у ноћи између 26. и 27. априла похапшено је у својим кућама 504 православних Срба.

У сточним „Г“ вагонима 27. априла пребачени су у „Загребачки збор“, а након тога у логор „Даница“ код Копривнице, чији су били први затвореници.

Крајем јуна 1941. године, превезени су у Госпић у Лици, а одатле на острво Паг, у логор Слана. Током јула њих 487 побијено је у комплексу усташких логора Госпић – Јадовно – Паг.

На жељезничкој станици у Грубишном Пољу породице побијених постављале су спомен-плоче, које су уништене 1971. и 1991. године и до данас нису обновљене.

У протеклом рату порушено је на подручју Хрватске више од 3.000 споменика антифашистичкој борби и цивилним жртвама рата и то већина на подручјима гдје није било ратних дејстава.

Извор: СРНА

 

НАЈНОВИЈЕ ВИЈЕСТИ

Privacy policy

Association of Descendants and Supporters of Victims of Ustashian Concentration Camps in Jadovno

Попис
10.502 жртве

Удружење Јадовно 1941. је формирало Централну базу жртава, коју можете претражити уносом појединих података о жртвама.

Календар
Покоља

Одаберите годину или мјесец и претражите све догађаје који су се десили у том периоду.

Донирате путем PayPal-a, кредитне
или дебитне картице​