Центар „Симон Визентал“ оштро је протестовао против одлуке Врховног суда Словеније, који је прошле недјеље из процедуралних разлога укинуо пресуду којом је 1946. осуђен на смрт и домобрански генерал Леон Рупник.
– Одлука о опозиву пресуде човјеку који је активно био умијешан у злочине холокауста срамотна је и искривљује историју и представља велику увреду за Рупникове жртве – рекао је Ефраим Зуроф, директор Центра „Симон Визентал“, у писму амбасадору Словеније у Израелу Андреји Пуркарт Мартине, преноси Индекс.
– Молимо вас да наш протест одмах пренесете надлежним словеначким властима како би се могле донијети мјере за уклањање големе штете коју је прузроковала неправедна одлука Врховног суда – истакао је Зуроф у писму.
Словеначки врховни суд прошле недјеље поништио је из процесних разлога пресуду из 1946. којом су комунистичке власти осудиле на смрт и стрељале домобранског генерала Леона Рупника због издаје и сарадње с окупатором, преносе словеначки медији.
Поништење пресуде тражио је један од Рупникових потомака, а суд је утврдио да је у поступку било више правних грешака и да се није одвијао по тада важећим правилим.
Суд је утврдио да је било неколико правних грешака у поступку и да се није поступило по тада важећим правилима и стандардима, али словеначки правници наводе да Рупников ни у ком случају није био постхумни покушај рехабилитације, јер је и данас у Словенији он симбол сарадње с немачким и италијанским окупационим властима током Другог светског рата.
Поништавањем пресуде Врховни суд формално је вратио предмет пресуде Рупнику на Окружни суд у Љубљани, али новог суђења неће бити јер се покојнику не може судити, преноси Индекс.
Рупник је од 1941. до 1945. у тзв. Љубљанској провинцији под окупацијом Италијана и Нијемаца сарађивао с окупацијским властима и основао домобранство које се борило против партизана.
Стрељан је код љубљанског гробља Жале у септембру 1946. године, али му је гроб непознат.
У процјени пресуде из 1946, врховни суд је полазио од процесних стандарда који су вриједили у вријеме суђења те је утврдио да пресуда у већем дјелу није садржавала образложења за сваку тачку пресуде, како је то било потребно.
Због тога је пресуда поништена и случај враћен на поновно одлучивање Окружног суда у Љубљани, преносе медији.
Извор: РТРС